Województwo zachodniopomorskie Województwo pomorskie warminsko-mazurskie Województwo podlaskie Województwo lubuskie Województwo wielkopolskie kujawsko-pomorskie Województwo mazowieckie Województwo lodzkie Województwo lubelskie Województwo dolnośląskie Województwo opolskie Województwo świętokrzyskie Województwo śląskie Województwo małopolskie Województwo podkarpackie
Samorząd Województwa Mazowieckiego

Biuro Regionalne KSOW Województwa Mazowieckiego

English 
baner

  Znajdź KSOW na:

      

Żniwa w skansenie

01.08.2018

Kiedy? 5 sierpnia 2018 r., godz. 10.00 – 18.00
Gdzie? Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu

Żniwa zawsze zaczynano w sobotę, czyli w dzień poświęcony Matce Boskiej. Zboże żęto poświęconymi sierpami i kosami. Pierwsze ścięte z pól kłosy układano na kształt krzyża. Czas rozpoczęcia zbiorów nazywano zażynkami. W niektórych regionach początek żniw wyznaczał głos przepiórki i nawet gdy zboże nie było wystarczająco dojrzałe, wychodzono w sobotę na pole, by ściąć choćby kilka kłosów. Z rozpoczęciem prac cierpliwie czekano na stosowną porę. Przy żniwach pracowały całe rodziny, nawet dzieci, zazwyczaj gromadnie bawiące się na drogach, posłusznie szły w ślad za rodzicami. „Każdy pracował osobno na swoim wydziale, szli zawsze ze słońcem, ze wschodu na zachód, czyli od lewej do prawej strony”. Tylko taki kierunek zapewniał nie tylko sprawne zebranie plonów, ale także wykonanie pracy zgodnie z dawnym obyczajem…

Pragnąc przybliżyć zapomniane tradycje żniwne 5 sierpnia Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu zaprasza na imprezę plenerową „Żniwa w skansenie”. Na pola wyjdą żniwiarze z kosami i sierpami, a obok nich pracować będzie żniwiarka konna. Każdy uczestnik będzie miał możliwość spróbowania swoich sił w koszeniu, podbieraniu sierpem czy wiązaniu i ustawianiu styg. Zwiedzający poznają obrzęd „strojenia przepiórki” i oglądają proces tworzenia wieńca dożynkowego. Na dzieci czekają warsztaty „Jak to ze zbożem było?”, podczas których nauczą się młócki cepami, oczyszczanie ziarna wialnią, a także mielenia ziarna w żarnach oraz w młynku do kaszy. Wszystkie prezentacje odbędą się przy użyciu autentycznych narzędzi i maszyn, w naturalnej scenerii wsi mazowieckiej. Kulminacją muzealnych żniw będą widowiska dożynkowe w wykonaniu zespołów ludowych.
 
W programie:

  • Pokazy prac żniwnych w zagrodach i na polach
  • Msza święta w intencji rolników
  • Widowisko ŻEŃCY w wygnaniu Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca BOCZKI CHEŁMOŃSKIE z Kocierzewa – godz. 12.00 (pole przy zagrodzie z Ligówka; w razie niepogody – amfiteatr)
  • Koncert dożynkowy w wykonaniu Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca BOCZKI CHEŁMOŃSKIE z Kocierzewa – godz. 15.00 (amfiteatr)
  • Sceny z życia dawnej wsi w wykonaniu Grupy Rekonstrukcji Historycznej Ludności Cywilnej z Mławy – godz. 10.00 – 17.00
  • Prezentacje zajęć gospodarskich i rzemiosła w zagrodach chłopskich
  • Kiermasz rękodzieła i produktów regionalnych
  • Przejażdżki konne: bryczką i w siodle

Do pobrania: pełny program festynu

źródło: Muzeum Wsi Mazowieckiej


Portale regionalne
mapa
 
logo Unia Europejska
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie
logo PROW
logo FAPA    logo CDR
Mapa serwisu    |    copyright KSOW 2009