Województwo zachodniopomorskie Województwo pomorskie warminsko-mazurskie Województwo podlaskie Województwo lubuskie Województwo wielkopolskie kujawsko-pomorskie Województwo mazowieckie Województwo lodzkie Województwo lubelskie Województwo dolnośląskie Województwo opolskie Województwo świętokrzyskie Województwo śląskie Województwo małopolskie Województwo podkarpackie
Samorząd Województwa Mazowieckiego

Biuro Regionalne KSOW Województwa Mazowieckiego

English 
baner

  Znajdź KSOW na:

      

Turniej Smaków. Jesień na Wielkim Gościńcu Litewskim (28.10.2018).

18.10.2018

Konkursy na potrawę jesienną oraz zestaw deserowy z kruchym ciastem i konfiturą, pokazy kulinarne, kiermasz gastronomiczny i wiele innych smakowitych atrakcji przygotowują organizatorzy Turnieju Smaków, który odbędzie się 28 października w Sokołowie Podlaskim. Miasto położone przy Wielkim Gościńcu Litewskim – historycznym szlaku pocztowym łączącym Warszawę i Wilno – słynęło niegdyś z Cukrowni Elżbietów.

 

Turniej Smaków to impreza pełna atrakcji dla całej rodziny. Na miejscu będzie można skosztować dań regionalnych, np. z ziemniaków, a także innych przetworów z okolicznych gospodarstw i lasów od lokalnych producentów. Na pewno będzie też coś na słodko, zgodnie z sokołowską tradycją, ponieważ w mieście tym działała prężnie od XIX wieku Cukrownia założona przez Elżbietę Hirschmann.

Organizatorzy imprez kulinarnych na Szlaku Wielkiego Gościńca Litewskiego starają się zaprezentować gościom to, co w regionie jest najlepsze, najsmaczniejsze i przede wszystkim lokalne. Podczas październikowego Turnieju Smaków będzie można wziąć udział w dwóch pokazach kulinarnych: z przepisów Marcjanny Oborskiej z XIX wieku oraz w pokazie „Ziemniak na słodko”.  Potrawy przygotuje i opowie o nich Joanna Jakubiuk, znawczyni kuchni regionalnej, miłośniczka ziemniaka i pierogów, współzałożycielka Convivium Slow Food Podlasie. Podczas Turnieju będzie można również kupić najnowszą książkę Joanny Jakubiuk „Ziemniak. Wszystko czego nie wiecie o ziemniakach i 60 lokalnych przepisów”.

Goście Turnieju będą mogli wziąć udział w bezpłatnych warsztatach genealogicznych, podczas których dowiedzą się, jak szukać informacji o historii swoich rodzin i gdzie w Internecie można znaleźć ślady rodzinnych korzeni i odnaleźć ważne dokumenty w wersji cyfrowej. Warsztaty poprowadzi w Sokołowskim Ośrodku Kultury dr Andrzej Nowik.

Udział w turnieju Smaków i w imprezie kulinarnej jest bezpłatny i otwarty dla wszystkich. Organizatorami są: Sokołowski Ośrodek Kultury oraz Lokalna Organizacja Turystyczna Wielki Gościniec Litewski.

Źródło: www.mazowsze.travel


Portale regionalne
mapa
 
logo Unia Europejska
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie
logo PROW
logo FAPA    logo CDR
Mapa serwisu    |    copyright KSOW 2009