Województwo zachodniopomorskie Województwo pomorskie warminsko-mazurskie Województwo podlaskie Województwo lubuskie Województwo wielkopolskie kujawsko-pomorskie Województwo mazowieckie Województwo lodzkie Województwo lubelskie Województwo dolnośląskie Województwo opolskie Województwo świętokrzyskie Województwo śląskie Województwo małopolskie Województwo podkarpackie
Samorząd Województwa Mazowieckiego

Biuro Regionalne KSOW Województwa Mazowieckiego

English 
baner

  Znajdź KSOW na:

      

Festiwal Ziemniaka w Muzeum Wsi Radomskiej

08.10.2019

Takie wydarzenia udowadniają, jak bogate kulturowo i różnorodne jest Mazowsze. Festiwal ziemniaka stał się najlepszą okazją, by zaprezentować niezwykłe tradycje subregionu radomskiego. Z gośćmi odwiedzającymi skansen spotkał się marszałek Adam Struzik oraz radny województwa Leszek Przybytniak.

Podczas wydarzenia zaprezentowały się zespoły obrzędowe, rękodzielnicy i koła gospodyń wiejskich. Zwiedzający zobaczyli też, jak dawniej pracowano na wsi przy zbiorze ziemniaków. Goście odwiedzający skansen mogli też uczestniczyć w wielu pokazach. Najpopularniejszym był pokaz kulinarny, który prowadził Karol Okrasa. Odwiedzający skansen zobaczyli też pokaz rzeźbienia w drewnie w wykonaniu twórcy ludowego Jacka Pożyczki czy pokaz malarski i ciesielski. Nie zabrakło też tradycyjnego bronowania, orki, kopania ziemniaków czy obróbki kaszy z tatarczaku. Wieś radomska jesienią to jednak nie tylko praca, ale i zabawa. Goście mogli posłuchać zatem występów kapel ludowych, a nawet potańczyć przy ich muzyce podczas tzw. potańcówki na dechach.

Festiwal Ziemniaka to wyjątkowa impreza. Muzeum Wsi Radomskiej jest miejscem otwartym, żywym, twórczym i przyjaznym, a tłumy odwiedzających, świadczą tylko, jak ważny jest to punkt na kulturalnej i turystycznej mapie Mazowsza. Dziękuję za świetnie zorganizowany festiwal, za pięknie przygotowane występy, pokazy prac polowych, a paniom z kół gospodyń wiejskich za smakowite potrawy z ziemniaków – powiedział marszałek Adam Struzik.

Na imprezie nie zabrakło lokalnych potraw, przygotowanych według tradycyjnych receptur – pierogów, porki, pazibrody czy babki ziemniaczanej. Dla Kół Gospodyń Wiejskich, zespołów folklorystycznych oraz stowarzyszeń z subregionu radomskiego zorganizowano konkurs kulinarny „Potrawa regionalna z ziemniaków”.

Ten, kto przybył do Muzeum Wsi Radomskiej, by uczestniczyć w tym wydarzeniu na pewno przekonał się o tym, jak żywa jest tradycja naszego regionu i jak wiele dobrego możemy z niej czerpać. Świadczy o tym chociażby zorganizowany przez muzeum konkurs kulinarny, w którym wzięło udział ponad 20 kół gospodyń wiejskich, niektóre z nich powstały w tym roku. Rekordowa też była liczba zgłoszonych do konkursu potraw. To najlepszy dla nas dowód, że kultura regionalna nadal się rozwija i jest przekazywana z pokolenia na pokolenie – mówiła dyrektor Muzeum Wsi Radomskiej Ilona Jaroszek-Nowak.

Festiwal odbył się pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika i został dofinansowany z budżetu Samorządu Województwa Mazowieckiego.

Źródło: www.mazowia.pl


Portale regionalne
mapa
 
logo Unia Europejska
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie
logo PROW
logo FAPA    logo CDR
Mapa serwisu    |    copyright KSOW 2009