Województwo zachodniopomorskie Województwo pomorskie warminsko-mazurskie Województwo podlaskie Województwo lubuskie Województwo wielkopolskie kujawsko-pomorskie Województwo mazowieckie Województwo lodzkie Województwo lubelskie Województwo dolnośląskie Województwo opolskie Województwo świętokrzyskie Województwo śląskie Województwo małopolskie Województwo podkarpackie
Samorząd Województwa Mazowieckiego

Biuro Regionalne KSOW Województwa Mazowieckiego

English 
baner

  Znajdź KSOW na:

      

Mazowieckie Dobre Praktyki i Tradycje Kulinarne – Dobre Praktyki Pszczelarskie

31.10.2019

Co człowiek może dać pszczołom i dlaczego powinniśmy  je chronić tu i teraz? – to refleksja wynikająca ze szkolenia na temat dobrych praktyk pszczelarskich, które odbyło się 30 października 2019 r. w MODR Warszawa Oddział Poświętne w Płońsku. 

Organizatorami spotkania byli Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego w Warszawie, Lokalna Grupa Działania – Przyjazne Mazowsze i Koło Pszczelarzy w Płońsku. Uczestników przywitał gospodarz obiektu Jarosław Grabowski. Szkolenie otworzyli Danuta Kucińska – prezes LGD oraz Daniel Łaga – zastępca dyrektora Departamentu Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Warszawie, a w jego  tematykę wprowadził Krzysztof Zaniewski - ekspert od produktu lokalnego z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego.  O dobrych praktykach pszczelarskich, roli owadów w ekosystemie oraz produktach pszczelich i relacjach producent – klient interesująco opowiedział i przedstawił ciekawą prezentację Henryk Krasucki, doświadczony pszczelarz, prezes Związku Pszczelarzy Północnego Mazowsza. Wśród 96 uczestników szkolenia byli przedstawiciele samorządu, instytucji i organizacji lokalnych, klubów, pszczelarze, młodzież, seniorzy.

Wydaje nam się, że dużo wiemy na temat znaczenia pszczół, wartości miodu i produktów pszczelich jednak wciąż przy okazji właśnie takich spotkań dowiadujemy się nowych rzeczy i nasza świadomość otwiera się na nowe przestrzenie, dzięki temu wiemy więcej, rozumiemy lepiej, jesteśmy bardziej wrażliwi i otwarci na refleksję. Bo cóż znaczy sama wiedza i doświadczenie bez refleksji i działania? Czy zastanawiamy się nad tym jak wartościowy w dzisiejszym świecie jest miód i produkty pszczele, które zachowują  pełną wartość składników odżywczych, w odróżnieniu od innych surowców, których  wartość odżywcza jest niska i z roku na rok maleje? Co ciekawe pszczoły obniżają wartość substancji szkodliwych w miodzie, oczyszczają go, one robią to dla siebie, a my z tego korzystamy. Dzięki nim mamy pełnowartościowy pokarm, możemy leczyć układ trawienny, przeziębienia, stany zapalne, nadciśnienie, zapalenie wątroby, oparzenia, owrzodzenia, anemie, wzrok i wiele, wiele innych chorób. Oczywiście pod warunkiem, że wiemy co i od kogo kupujemy. Pszczoły to zapylacze a zapylanie to jeden z najważniejszych procesów w przyrodzie. Zapewniają nam bezpieczeństwo żywnościowe, 70 % upraw jest od nich uzależnionych. Pomimo to dopuszczamy, że masowo giną całe pasieki lub wciąż są zagrożone wyginięciem. Wystarczy, że ktoś zrobi opryski w nieodpowiednim czasie. Co możemy zatem uczynić by pszczoły żyły z nami w symbiozie, my jako wspólnoty i indywidualnie, każdy z nas? Tych spraw nie możemy odkładać na później. Każdy z nas może zrobić to minimum, tu i w najbliższym możliwym czasie, wydzielić w swoim uporządkowanym ogrodzie specjalne miejsce z roślinami pszczołolubnymi, to nic nie kosztuje a tych mini - wysepek możemy stworzyć tysiące. To byłby ten kolejny krok, od wiedzy i refleksji do działania.

Opracowanie: Lokalna Grupa Działania - Przyjazne Mazowsze

sala z wykladowcą

sala z uczestnikami szkolenia

otwierzający szkolenie

otwierzający szkolenie

wykładowaca mówiący do słuchaczy

uczestnicy szkolenia

wykładowca

sala z uczestnikami szkolenia


                 


Portale regionalne
mapa
 
logo Unia Europejska
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie
logo PROW
logo FAPA    logo CDR
Mapa serwisu    |    copyright KSOW 2009