|

Muzeum Zbrojownia na Zamku w Liwie oraz Orkiestra Dęta OSP Liw zapraszają na koncert

Przedświąteczny koncert odbędzie się 10 grudnia o godzinie 16.00, w sali rycerskiej barokowego dworu (Liw, ul. Stefana Batorego 2).

Orkiestra Dęta OSP Liw to zespół utalentowanych muzyków, którzy od lat zachwycają swoją pasją i zaangażowaniem. Początki orkiestry datuje się na rok 1906. Pierwotnie jej nazwa to Parafialna Orkiestra Dęta w Liwie. Od 2003 r. funkcjonuje ona pod obecną nazwą. Rolę kapelmistrza Orkiestry sprawuje Piotr Szczepanik, który jest absolwentem Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Członkowie zespołu to w większości młodzież oraz dorośli, którzy dawnej występowali w Orkiestrze Parafialnej.

Wydarzenie uświetni grą na ligawkach Piotr Dorosz, pochodzący ze wschodniego Mazowsza etnomuzykolog, kompozytor oraz instrumentalista. Bada on tradycyjny wiejski śpiew i muzykowanie.

Ligawki wywodzą się od trąb wczesnośredniowiecznych. Według wierzeń ludowych gra na ligawce miała odpędzać złe moce.

Od XIX w. nastąpiło włączenie ligawki do tradycji kościelnej. W XIX i XX w. na ligawkach grali pasterze, którzy nawoływali bydło i pędzili je na wypas, ostrzegali też w ten sposób przed dzikimi zwierzętami. W adwencie gracze przez cały grudzień każdego dnia o poranku, aż do Bożego Narodzenia wychodzili przed dom i ligali, żeby zapowiadać i przypominać ludziom o nadchodzącym święcie. W okresie adwentu granie na ligawkach towarzyszyło też zamiast dzwonów liturgii podczas mszy.

Zapraszamy do wspólnego świętowania i dzielenia się radością na koncercie Orkiestry Dętej OSP Liw oraz Piotra Dorosza!

Dla gości przewidujemy słodki poczęstunek.

źródło: Muzeum Zbrojownia