|

Relacja z wyjazdu studyjnego do LGD Korona Północnego Krakowa

Za nami 3 dni wizyty studyjnej dla Kół Gospodyń Wiejskich i lokalnych stowarzyszeń z obszaru działania Lokalna Grupa Działania - Przyjazne Mazowsze do LGD Korona Północnego Krakowa.

Dzięki środkom pozyskanym z Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich mieliśmy okazję poznać dobre praktyki w zakresie budowania marki lokalnej.

Pierwszego dnia uczestnicy wzięli  udział w szkoleniu pn. ,,Rola marki lokalnej w promocji i sprzedaży lokalnych produktów na przykładzie Marki Lokalnej Spichlerz Koronny", który poprowadziła Olga Gałek specjalistka ds. marki lokalnej i produktu lokalnego, a także odwiedzili lokalnych producentów: serów kozich w Farmie Manowce oraz gospodarstwo rolne Jolanta i Cyprian Bebak, producentów przetworów z róży pomarszczonej znajdujących się na terenie stowarzyszenia.

Kolejny dzień był równie ciekawy merytorycznie i obejmował  wiele atrakcji. Uczestnicy wizyty wzięli udział w warsztatach poprowadzonych przez panie z KGW Wesołe Kumoszki z Granowa (gm. Słomniki) z przygotowania potraw z produktu regionalnego, jakim jest czosnek galicyjski. Z ogromnym zaangażowaniem przygotowywali czekoladki z czosnkiem, bigos z jabłek oraz zupę z ciecierzycy z czosnkiem. Koło jest przykładem bardzo aktywnej organizacji, a spotkanie z jej przedstawicielkami było okazją do poznania dobrych praktyk, zapoznania się ze sposobami działania, ze szczególnym uwzględnieniem roli lokalnych produktów w rozwoju działalności KGW.

Podczas spotkania pt. ,,Metody sprzedaży na przykładzie Wielkowiejskiego Targu” poprowadzonego przez Janusza Bończaka w siedzibie KGW "Nad Stawami" uczestnicy degustowali różnego typu produkty lokalne z obszaru LGD, ze szczególnym naciskiem na produkty zgromadzone pod Marką Lokalną „Spichlerz Koronny”, mieli okazję zobaczyć również wizualizację Znaku Marki na opakowaniach produktów oraz materiałach promocyjnych tych produktów.

Trzeciego dnia wizyty studyjnej uczestniczyliśmy w  XIII Małopolskim Święcie Warzyw w gm. Igołomia Wawrzeńczyce. Zwiedziliśmy stoiska lokalnych  producentów oraz degustowaliśmy produkty regionalne. Podczas  wizyty była możliwość prowadzenia dyskusji i dzielenia się wiedzą i doświadczeniami ze zrealizowanych przedsięwzięć w zakresie  projektów promujących lokalne produkty oraz partnerską współpracę.

Mamy nadzieję, że projekty i działania pokazane podczas wizyty studyjnej zostaną wykorzystane przez Koła Gospodyń Wiejskich, które chcą uczyć się od innych, poznawać nowe rozwiązania i wzorce przy projektowaniu i wdrażaniu lokalnych inicjatyw czy pozyskiwaniu nowych źródeł dochodów. Sama wizyta była również okazją  do integracji uczestników, wymiany wiedzy i doświadczeń.  Jesteśmy przekonani, że przykłady przedsięwzięć pokazane podczas wizyty studyjnej, które otrzymały certyfikat Marka Lokalna „Spichlerz Koronny” zostaną wykorzystane przy projektowaniu i wdrażaniu własnych inicjatyw, nawiązywania kontaktów i budowania sieci współpracy.

Wizyta studyjna pt. „Poznajemy markę lokalną Spichlerz Koronny – wizyta studyjna” odbyła się w dniach 1-3 września 2023 r. Przeszkolono 30 uczestników, przedstawicieli KGW i innych stowarzyszeń lokalnych z terenu powiatu płońskiego w zakresie podnoszenia jakości, tworzenia strategii promocji i budowania marki produktów lokalnych.

Operację zrealizowano w ramach Planu Działania Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 Plan Operacyjny na lata 2022-2023. Organizatorem wyjazdu była Lokalna Grupa Działania- Przyjazne Mazowsze we współpracy z Gminą Płońsk.

Bardzo serdecznie dziękujemy naszym wspaniałym Partnerom z LGD Korona Północnego Krakowa za zaangażowanie, wartościowy program wizyty, ciekawe prezentacje, szkolenia i warsztaty, merytoryczne sugestie, a przede wszystkim wspaniałą atmosferę, serdeczność i gościnność. 

Źródło: LGD Przyjazne Mazowsze 


PLIKI DO POBRANIA