|

Jest w orkiestrach moc

Najlepsza orkiestra dęta KSOW 2021 Orkiestra OSP Kaski

Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP Kaski najlepszą orkiestrą dętą AD 2021!

Ci, którzy pojawili się w niedzielę, 26 września w hali w Maszewie Dużym na VII konkursie na najlepszą orkiestrę dętą Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich w województwie mazowieckim, na pewno nie żałują. 12 orkiestr, które wystąpiło na scenie zaprezentowało bardzo różnorodny repertuar i to na wysokim poziomie. Najlepsza okazała się Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP Kaski (gm. Baranów) i w nagrodę otrzymała czek na 8 tys. zł.

W organizowanym przez Biuro Regionalne Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich umiejscowione w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego, a współorganizowanym przez Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Starej Białej, konkursie wystąpiła rekordowa liczba aż 12 orkiestr. To dlatego, że w ubiegłym roku konkurs nie odbył się z powodu pandemii.

W hali w Maszewie Dużym przez sześć godzin można było posłuchać jak grają orkiestry, a repertuar był niezwykle różnorodny. Była muzyka filmowa, rockowe standardy, marsze, utwory popowe, muzyka operetkowa, a nawet utwory inspirowane muzyką ludową.

Zespoły oceniało jury w składzie Marian Chmielewski, Mirosław Chilmanowicz, Krzysztof Sadowski i Marcin Rzońca. I wcale nie było mu łatwo wybrać najlepszą orkiestrę. Najlepiej niech świadczy o tym fakt, że jury zdecydowało o przyznaniu nagród specjalnych – po raz pierwszy w historii konkursu. A wszystkie drużyny wyjechały z Maszewa Dużego z nagrodami.

Na zakończenie dyrektor Departamentu Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich Urzędu Marszałkowskiego Radosław Rybicki oraz Wójt Gminy Stara Biała Sławomir Wawrzyński  wręczyli kapelmistrzom drobne upominki od Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich, Samorządu Województwa Mazowieckiego i Gminy Stara Biała oraz symboliczne czeki.

Czek z największą kwotą 8000 zł  i statuetkę za pierwsze miejsce odebrała Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP Kaski.  6000 zł i statuetkę za drugie miejsce zdobyła Orkiestra Dęta OSP Łukomie, a 4000 zł i statuetkę za trzecią pozycję Gminna Orkiestra Dęta w Staroźrebach.

Nagrody specjalne po 2 tys. zł wywalczyły Warszawsko-Lubelska Orkiestra Dęta, The OrchestRose Różan i Orkiestra Dęta Pruszkowianka. Natomiast wyróżnienia po 1 tys. zł wywalczyły Orkiestra Dęta OSP Dobre, Orkiestra Dęta Gminy Jakubów, Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP Joniec, Orkiestra Dęta z Goleszyna, Orkiestra OSP Bielsk oraz Orkiestra Dęta OSP Kozienice.

W przerwie na obrady jury wystąpiła gwiazda konkursu, triumfator poprzedniej edycji, czyli Gminna Orkiestra Dęta ze Starej Białej. Zagrała tak żywiołowo, że na parkiecie hali w Maszewie Dużym ruszono nawet do tańca. Ale zanim Orkiestra ze Starej Białej zagrała, dzielnie wspomagała organizatorów jako wolontariusze i zajmowała się orkiestrami, które przyjechały na konkurs.

Dziękujemy wszystkim orkiestrom za wspaniałe święto muzyki, a współorganizatorom za profesjonalizm i życzliwe przyjęcie!