|

Poznajcie najaktywniejsze liderki wiejskie!

Zakończył się tegoroczny konkurs na najaktywniejszą liderkę wiejską w województwie mazowieckim.

19 października br. do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Warszawie przyjechało piętnaście wspaniałych Pań zgłoszonych przez swoje najbliższe otoczenia do rywalizacji o tytuł najaktywniejszej liderki wiejskiej w województwie mazowieckim. Już sam fakt nominacji świadczy o tym, że są to Panie bardzo aktywne i kreatywne i cieszą się dużym szacunkiem społeczności lokalnej.

- Ocena i stworzenie subiektywnej swoistej listy rankingowej tych Pań było dużo trudniejsze, niż udział w konkursie i stres z tym związany – mówi Przewodnicząca Komisji Konkursowej Renata Klaus z gminy Goszczyn, która tytuł najaktywniejszej liderki obszarów wiejskich zdobyła w ubiegłym roku – Wszystkie Panie, które nas odwiedziły, zasługują na tytuł najaktywniejszej, ale musiałyśmy ocenić punktowo zarówno zgłoszenia, jak i rozmowę z Komisją Konkursową. Nie bez wpływu na końcową kolejność konkursu miały także wyniki testu, który wypełniały Panie i… stres, który zawsze towarzyszy przy tego typu wyzwaniach.

Po obliczeniu ocen i krótkiej dyskusji Komisja Konkursowa zdecydowała, że tytuł Najaktywniejszej Liderki Wiejskiej w roku 2022 powędruje do Pani Krystyny Hilaruk z Gminy Sabnie w powiecie sokołowskim! Pani Krystyna działa aktywnie w OSP, Kole Gospodyń Wiejskich w Hołowienkach, Radzie Sołeckiej i Radzie Parafialnej, a w zeszłym roku dodatkowo została wybrana Sołtyską wsi Hołowienki! „Skromna, życzliwa, posiada solidny fundament człowieczeństwa do niebywałego zaangażowania społecznego” – pisali o niej w zgłoszeniu współpracownicy. Za swój największy sukces Pani Krystyna wymienia kapitalny remont strażnicy OSP i działalność KGW któremu przewodniczy już drugą kadencję. Dodać trzeba, że większość wniosków o dotacje z LEADERA, MIAS i wielu innych zewnętrznych źródeł finansowania wychodzi właśnie spod pióra Pani Krystyny.

Drugie miejsce w tegorocznej edycji konkursu zdobyła Pani Alina Parol z Mistowa w gminie Jakubów! Tu także Komisja Konkursowa doceniła szeroki wachlarz działalności – od Koła Gospodyń Wiejskich, Koła Emerytów, Rencistów i Inwalidów, Rady Parafialnej po Zespół Ludowy „Mistowianie” i OSP. Rekomendacje i podziękowania dla Pani Aliny stanowią sporą część dokumentacji konkursowej.

Na symbolicznym najniższym stopniu podium stanęły aż trzy Panie: Aleksandra Karłowicz z gminy Zatory, Wioleta Daniluk z gminy Olszanka oraz Iwona Agata Sojak z gminy Winnica. Wszystkie trzy mimo młodego wieku pokazały zarówno w kartach zgłoszeniowych jak i rozmowie kwalifikacyjnej nieprawdopodobny potencjał dający nadzieję na jeszcze wiele lat aktywności społecznej. Wszystkie działają w kołach gospodyń wiejskich, sprawnie obracając się w gąszczu przepisów i projektów.

Na tym jednak nie koniec nagród. Komisja postanowiła docenić jeszcze pięć Pań przyznając im Wyróżnienia. Bo jak podkreślały członkinie Komisji (a były to zwyciężczynie konkursu z lat ubiegłych, więc wiedzą dobrze czym jest codzienna aktywność w społeczności wiejskiej) każda z przybyłych na finał rywalizacji zasługuje na uznanie nie tylko za ciężką pracę, ale także za odwagę wystąpienia w tym konkursie. I tak Wyróżnienia w roku 2022 powędrują do: Pani Elżbiety Semeniuk z gminy Łosice, Ewy Bartoszek z gminy Góra Kalwaria, Pauliny Borkowskiej z gminy Belsk Duży, Grażyny Połczyńskiej z gminy Wieniawa oraz Agnieszki Podsiadlik z gminy Sypniewo. 

Nagrody w konkursie to środki finansowe dla wskazanych przez Liderki organizacji i instytucji. Dla Pań z pierwszych trzech miejsc Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich ufunduje także nagrody rzeczowe o wartości do 750 zł. Uroczyste zakończenie Konkursu z wręczaniem nagród i symbolicznych czeków zaplanowano na 16 listopada br. podczas Gali Rozwoju Obszarów Wiejskich w Otrębusach (Matecznik Mazowsze).

  Laureatka konkursu Wysokość nagrody
I miejsce Krystyna Hilaruk  5.000 zł
II miejsce Alina Parol 4.000 zł
III miejsce

Aleksandra Karłowicz 

Iwona Agata Sojak

Wioleta Daniluk

3.000 zł
Wyróżnienia

Ewa Bartoszek

Paulina Borkowska

Agnieszka Podsiadlik

Grażyna Połczyńska

Elżbieta Semeniuk

1.500 zł