|

"Wstępy" Skaryszewski Jarmark Koński

prezentacja koni, trzy zdjęcia

390 lat tradycji, tysiące zwiedzających, dziesiątki kramów i straganów, a przede wszystkim konie.

Skaryszewski Jarmark Koński WSTĘPY to jedno z najbardziej znanych wydarzeń kulturalno-handlowych w Polsce i Europie, łączących tradycję dawnych spotkań kupieckich z folklorem i sztuką ludową.

 W tym roku wydarzenie zaplanowano na 19-20 lutego 2024 roku. Tego dnia do Skaryszewa przyjadą hodowcy koni i kupcy z całej Polski.

- Zapraszamy wszystkich do Skaryszewa na Wstępy. To jedno z nielicznych miejsc w Polsce, gdzie można zobaczyć konie i kulturę ludową. Przygotowaliśmy wiele atrakcji, w tym pokaz musztry konnej, pokaz koni hodowlanych, czy Estradę Folkloru – mówi Dariusz Piątek, Burmistrz Miasta i Gminy Skaryszew.

Wstępy - Pięć wieków tradycji

Skaryszewski Jarmark Koński WSTĘPY powstał w konsekwencji przeobrażenia przywileju targowego nadanego Skaryszewowi przez króla Władysława IV  w 1633 roku, na jarmark ruchomy „post Dominica Quadragessimea proxima singularis annis”, w najbliższy poniedziałek po niedzieli wstępnej Wielkiego Postu, każdego roku.

Położenie Skaryszewa na starym szlaku handlowym sprawiło, że skaryszewskie WSTĘPY zyskiwały na znaczeniu. „Jarmark koński w Skaryszewie upodobali sobie nie tylko okoliczni kupcy, ale i krajowi, ba - z czasem coraz częściej zaglądać zaczęli i zagraniczni. Konie też z różnych stron świata tu sprowadzano.” Natomiast Ks. Jacek Gacki w 1853r. pisał tak: "Od dawna żaden jarmark nie odprawuje się tu dłużej jak jeden dzień, wyjąwszy na WSTĘPY, który odbywa się przez poniedziałek, wtorek i środę [...] koni zwykle około 1500 sztuk. W poniedziałek prócz tego w wielkiej obfitości wszystko, co każdy rolnik potrzebuje". WSTĘPY odbywają się nieprzerwanie od niemalże 400 lat, handel końmi nie zanikał nawet w okresie wojen.

Wstępy - Pokazy i wystawy

Od pięciu lat,  Skaryszewskiemu Jarmarkowi Końskiemu WSTĘPY towarzyszy Ogólnopolski Pokaz Koni Hodowlanych. Licznie zgromadzona publiczność może podziwiać konie rasy wielkopolskiej, śląskiej, szlacheckiej i zimnokrwistej. Podczas imprezy prezentowane są również tradycje „Wstępów” na przestrzeni wieków, ale także pokazy zaprzęgów konnych i hipoterapii.

Wstępy - Jarmark sztuki ludowej

Skaryszewski Jarmark Koński WSTĘPY od wieków odbywał się w normalnie funkcjonującej przestrzeni miejskiej. Dziś, gdy handel końmi odbywa się na targowisku, centrum Skaryszewa staje się miejscem starannie wyselekcjonowanej  ALEI TWÓRCÓW LUDOWYCH, gdzie czeka bogata oferta rękodzielników, twórców i rzemieślników z całej Polski. To wspaniała okazja, aby przyjrzeć się regionalnym wyrobom, spróbować lokalnych przysmaków, zobaczyć sztukę ludową i tradycyjne rzemiosło wiejskie z Polski, ale także przypomnieć sobie lub poznać rodzime tradycje.

Na jarmarku mamy okazję nabyć to czego nie kupić w galerii handlowej, zobaczyć, jak powstają przedmioty, nawiązać bezpośredni kontakt z twórcami, a nawet potargować się. To jest właśnie magia jarmarku.

Wstępy - Estrada folkloru

Skaryszewski Jarmark Koński WSTĘPY to wielkie święto kultury ludowej. Estrada Folkloru to scena dla zespołów ludowych i śpiewaczych, gawędziarzy, zespołów tanecznych, śpiewaków i muzykantów. Jak co roku, swój kunszt śpiewaczy, taneczny, muzyczny zaprezentują wykonawcy z różnych zakątków naszego kraju. Łączymy wielosetletnią tradycję z nowoczesnością. Jarmark jest imprezą z wydarzeniami o wysokim poziomie artystycznym – staramy się oferować odbiorcom jarmarku bogaty, a zarazem zróżnicowany program artystyczny.

Wstępy - dziś

Dziś, Skaryszewski Jarmark Koński WSTĘPY jest jedną z największych atrakcji turystycznych regionu radomskiego – jedna z najstarszych i największych plenerowych imprez handlowo-kulturalnych w Polsce i jedna z największych w Europie. Siłą jarmarku jest jego niepowtarzalny klimat kultury ludowej i osobliwa atmosfera. Jarmark to tysiąc stoisk rzemieślniczych, artystycznych, wielobranżowych i gastronomicznych, ale też mnóstwo wydarzeń towarzyszących: koncertów, wystaw i pokazów. A do tego na Jarmarku jest pysznie! Co krok trafiamy na lokalne i ponadregionalne smakołyki: wypieki, sery, wędliny, przyprawy, kawy, herbaty, przetwory, nalewki.

Wiecej informacji na stronie:  skaryszew.pl