
Pakt na rzecz obszarów wiejskich jest inicjatywą przewidzianą w komunikacie „Długoterminowa wizja dla obszarów wiejskich UE”, która ma na celu budowanie współpracy między różnymi szczeblami sprawowania rządów i zainteresowanymi stronami.
Pakt na rzecz obszarów wiejskich (Rural Pact)
jest procesem oddolnego i wielopoziomowego sprawowania rządów, w którym Komisja Europejska pełni funkcję pośrednika.
Grupa koordynacyjna ds. paktu na rzecz obszarów wiejskich (RPCG)
została utworzona jako specjalna jednostka Komisji Europejskiej kierująca procesem Rural Pact, wynikającym z Długoterminowej wizji dla obszarów wiejskich UE do 2040 r. Wiodącą dla tej Grupy Dyrekcją Generalną KE jest DG Agriculture and rural development, a współprowadzącą DG Regional and urban policy.
Członkami grupy są przedstawiciele europejskich organizacji pozarządowych, organizacji społeczeństwa obywatelskiego, organizacji biznesowych i organów publicznych; przedstawiciele środowisk akademickich i organizacji badawczych; wybrani przedstawiciele trzech sieci tworzących grupę sterującą Europejskiego Parlamentu Wiejskiego (ELARD, ERCA, PREPARE); Parlament Europejski (COMAGRI i COMREGI) reprezentowany przez posłów, Komitet Regionów (NAT i COTER) reprezentowany przez jego członków (władze lokalne i regionalne) oraz Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny (NAT i ECO) reprezentowany przez jego członków; trzy państwa członkowskie – przedstawiciele trzech prezydencji Rady Unii Europejskiej – po dwóch przedstawicieli państw członkowskich, z których jeden odpowiada za rozwój obszarów wiejskich, a drugi za spójność terytorialną
Członkowie RPCG dostrzegają istotną potrzebę ukierunkowanej interwencji i innowacji politycznych, aby sprostać licznym wyzwaniom wynikającym z depopulacji, transformacji ekologicznej, cyfrowej i innych zmian oraz pogarszania się sytuacji gospodarczej w regionach wiejskich. Należy przyznać i uwzględnić w zarządzaniu środkami finansowymi i polityką UE, że powodzenie społeczności wiejskich ma zasadnicze znaczenie nie tylko dla mieszkańców wsi, ale także dla szeroko pojętego dobrobytu gospodarczego, środowiskowego i społecznego całej Unii Europejskiej.
Wspólnym celem jest stworzenie dynamicznych i odpornych społeczności wiejskich, które mogą przyczynić się do zrównoważonych przemian gospodarczych, środowiskowych i społecznych. W związku z tym, w odpowiedzi na dziewięć pytań przedstawionych w dokumencie „Długoterminowa wizja dla obszarów wiejskich UE: najważniejsze osiągnięcia i dalsze działania”, członkowie RPCG wspólnie opracowali i przyjęli 12 grudnia 2024 r. Deklarację w sprawie przyszłości obszarów wiejskich i polityki rozwoju obszarów wiejskich w Unii Europejskiej.
Pobierz deklarację (wersja polskojęzyczna)
Zachęcamy do zapoznania się z deklaracją, która stanowi głos interesariuszy polityki UE w zakresie rozwoju obszarów wiejskich w prowadzonej obecnie debacie publicznej na temat nowych Wieloletnich Ramach Finansowych UE oraz przyszłości polityk Unii Europejskiej wspierających rozwój obszarów wiejskich.
Źródło: www.ksowplus.pl