|

Liderzy z Gminy Klembów wymienili doświadczenia z województwem warmińsko-mazurskim

Gmina Klembów w dniach 7-9.10.2022 roku zrealizowała projekt „Wyjazd studyjny lokalnych liderów z Gminy Klembów”.

Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej „Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020.

Relacja

W tym roku 20-osobowa grupa najaktywniejszych mieszkańców gminy Klembów miała okazję do wymiany inspiracji i pomysłów na działanie z włodarzami i działaczami z Lidzbarka Warmińskiego i okolic.

Podczas wyjazdu:

  • Przedstawiciel Miasta i Gminy Lidzbark Warmiński oprowadził naszą grupę po mieście, opowiedział o strategii rozwoju oraz metodach aktywizacji mieszkańców. Sobotnie przedpołudnie spędziliśmy na zwiedzaniu Wioski Gręplarskiej w miejscowości Bukwałd leżącej w gminie Dywity, gdzie mogliśmy zobaczyć świetny przykład współpracy między radami sołeckimi, organizacjami pozarządowymi i lokalnymi przedsiębiorcami, tworzącymi tematyczną przestrzeń.
  • Byliśmy gośćmi Warmia Caffe w Dobrym Mieście - miejsca stworzonego i prowadzonego przez stowarzyszenie, mającego w ofercie regionalne produkty. Kolejną wioską tematyczną na naszej trasie była Bosa Ekologia w Praslitach - w trakcie tej wizyty studyjnej przybliżono nam działalność młodych przedsiębiorców zintegrowanych wokół wspólnej idei.
  • Ciekawą częścią była dla nas prezentacja działalności Klubu Dziecięcego Eko Maluch, ponieważ jest to klub działający na terenie wiejskim, co może pomóc nam w realizacji podobnego przedsięwzięcia na terenie naszej gminy w przyszłości.
  • Dzień zakończyliśmy wizytą studyjną w Ziołowej Wiosce w Blankach, a w niedzielę poznaliśmy działalność Lokalnej Grupy Działania ”Warmiński Zakątek” i Wioski Garncarskiej w Kamionce.

Wyjazd studyjny lokalnych liderów z terenu naszej gminy staje się już tradycją i źródłem inspiracji więc mamy nadzieję, że kolejne lata przyniosą nowe wyjazdy i nowe pomysły.

Źródło: Gmina Klembów