|

Miodobranie w skansenie

Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu zaprasza na piknik pszczelarski pt „Miodobranie w skansenie”, który odbędzie się w dniu 3 lipca 2022 r. w godz. 10.00 – 18.00.

Dobroczynne właściwości miodu odkryli już starożytni Egipcjanie, którzy naczynie z miodem umieszczali w grobowcach faraonów. Ten słodki nektar od zawsze ceniony był też przez nasze babcie, które słusznie wykorzystywały właściwości miodu w leczeniu różnych chorób. Dzięki temu dziś wiemy już dokładnie jaki wpływ ma miód na nasz organizm. Uczestnikom imprezy zapewnimy liczne atrakcje, którym przewodniczyć będą profesjonalni pszczelarze. Pokazy będą odbywać się w naturalnej scenerii, czyli na terenie skansenowskich pasiek. Bartnicy zaprezentują liczne czynności związane z pozyskiwaniem miodu, między innymi: odsklepianie wosku z ramek, wirowanie miodu, czy też zakładanie węzy w ramkach.  Ponadto na terenie muzealnej ekspozycji odbędzie się prezentacja produktów pszczelich i akcesoriów pszczelarskich.

Podczas święta złocistego przysmaku nie może zabraknąć degustacji świeżego miodu z plastrów oraz różnych gatunków miodów. Każdy uczestnik imprezy będzie mógł spróbować różnych rodzajów miodu a następnie wybrać ten najsmaczniejszy. Kiermasz wyrobów pszczelich będzie też doskonałą okazją do zakupu miodów, miodów pitnych i innych produktów pszczelich oraz regionalnych.

W XVIII – wiecznym kościele z Drążdżewa odbędzie się msza św. w intencji pszczelarzy. Ponadto zwiedzający będą mogli podziwiać pokazy wiejskiego rzemiosła i rękodzieła, a także wiejskich zajęć gospodarskich, jakim poświęcali czas mieszkańcy wsi. Jak wyglądało wykuwanie podkowy? W jaki sposób wyplatano wiklinowe kosze? Gwarantujemy, że te pytania nie pozostaną bez odpowiedzi. Odbędzie się także pokaz pracy wiejskiego stolarza, pokaz powroźnictwa, a nawet wycinania firanek z papieru. Swe prace jak za dawnych lat będą wykonywać: garncarz, szewc, i wiejski plecionkarz. Specjalną ofertę warsztatów i łamigłówek pszczelarskich przygotowaliśmy również dla dzieci. Na scenie amfiteatru wystąpi dwukrotnie kapela folk TUMIGRAJ. Nie zabraknie również  przejażdżek konnych bryczką.

W "Miodobraniu" weźmie udział także Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich w województwie mazowieckim z kampanią "KSOW i KGW obok Ciebie". W naszym namiocie będzie pełno smaków, zapachów, folkloru i tradycji!

Program imprezy:

• Pokazy i warsztaty pszczelarskie w zagrodach i pasiekach
• Zabawy i łamigłówki „pszczelarskie” dla dzieci
• Pokaz wykonania barci i kłód bartnych
• Godz.: 12.00 – koncert kapeli folk TUMIGRAJ cz. I (amfiteatr)
• Godz.: 14.00 – Msza święta w intencji pszczelarzy i pszczół (kościół z Drążdżewa)
• Godz.: 15.00 – koncert kapeli folk TUMIGRAJ cz. II (amfiteatr)
• Kiermasz miodu, rękodzieła i produktów regionalnych (teren przy amfiteatrze)
• Dodatkowa atrakcja: przejażdżki bryczką po terenie ekspozycji muzealnej

Ceny biletów: normalny – 20 zł, ulgowy – 16 zł, dzieci do lat 7 – wstęp bezpłatny.

Przejazd bryczką – 15 zł/osoba

plakat

Zapraszamy serdecznie na lipcowe święto miodu.