Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Warszawie zrealizował operację pt. IX Mazowiecka Konferencja Pszczelarska „Wpływ zmian klimatu na zachowanie i liczebność pszczoły miodnej”.
Konferencja odbyła się w ramach Planu Działania Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich 2014-2020 Plan operacyjny na lata 2022-2023.
Wydarzenie zrealizowało Cel 1 KSOW: „Zwiększenie udziału zainteresowanych stron we wdrażaniu inicjatyw na rzecz rozwoju obszarów wiejskich” i było zgodne z Działaniem 6 KSOW: „Ułatwienie wymiany wiedzy pomiędzy podmiotami uczestniczącymi w rozwoju obszarów wiejskich oraz wymiana i rozpowszechnianie rezultatów działań na rzecz tego rozwoju”.
Konferencja odbyła się 22 października 2023 roku w Mazowieckim Ośrodku Doradztwa Rolniczego Oddział Siedlce przy ul. Kazimierzowskiej 21, 08-110 Siedlce. Zgromadziła 60 uczestników (pszczelarzy, rolników, mieszkańców obszarów wiejskich).
Pierwszy wykład przeprowadził dr Piotr Dziechciarz z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, omawiając całoroczną gospodarkę pasieczną w dobie zmian klimatu. Zwrócił szczególną uwagę na przyśpieszenie rozwoju wiosennego rodzin pszczelich, co spowoduje lepsze wykorzystanie pożytków wczesnych takich jak mniszek, rzepak. Omówił metody zapobiegania nastrojowi rojowemu pszczół oraz przygotowanie zimowli silnych rodzin.
Prof. dr hab. Grzegorz Borsuk z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie przybliżył w swoim wykładzie walkę z chorobami i szkodnikami pszczół ze szczególnym uwzględnieniem warrozy, zgnilca amerykańskiego, nosemy pszczół i motylicy pszczół oraz metody ich zapobiegania. Wykład profesora skłonił uczestników do ożywionej dyskusji i wymiany doświadczeń na temat stosowanych metod ochrony swoich pasiek.
Następnie Witold Kąkol – pracownik MODR, w swoim wykładzie poruszył temat wsparcia rynku produktów pszczelich jako instrumentu adaptacji gospodarki pasiecznej do zmian klimatu. Przedstawił mechanizmy finansowe umożliwiające ubieganie się o refundację kosztów poniesionych na: przeprowadzenie szkoleń i konferencji, zakup sprzętu pszczelarskiego, zakup leków do zwalczania warrozy, zakup pszczół, zakup urządzeń do prowadzenia gospodarki wędrownej oraz wykonanie analiz jakości miodu które pozwolą na łatwiejszą adaptację gospodarki pasiecznej do zmian klimatu. Wykładowca omówił szczegółowe zasady udzielania refundacji w poszczególnych działaniach z podaniem terminów i środków na ich realizację w latach 2023-2027.
Przedstawiciel Regionalnego Związku Pszczelarzy w Siedlcach – Lechosław Nowak - omówił problem zatruć pszczół środkami ochrony roślin. W trakcie wykładu przedstawił możliwe drogi zatruć, objawy zatrucia rodziny pszczelej i tok postępowania po stwierdzeniu zatrucia w pasiece. Podał adresy instytucji, które należy powiadomić po stwierdzeniu w pasiece takiego problemu.
Spotkanie pozwoliło aktywnym pszczelarzom, rolnikom i mieszkańcom obszarów wiejskich z województwa mazowieckiego zdobycie aktualnej wiedzy z zakresu pszczelarstwa w dobie zmian klimatu. Przekazana wiedza podczas konferencji pozwoli na wypracowanie innowacyjnych rozwiązań aktualnych problemów związanych z zachowaniem odpowiedniej liczebności pszczoły miodnej i zastosowanie ich w pasiekach.
Tekst: Witold Kąkol, Kamil Kryński
Zdjęcia: Kamil Kryński