|

Mazowieckie muzea zapraszają!

Fot.-D-Krześniak

Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu oraz Muzeum Wsi Radomskiej zapraszają na imprezy plenerowe.

Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu

3 maja 2022 r. , godz. 10.00 – 18.00

Impreza przybliży codzienne życie mieszkańców mazowieckich wsi na przełomie XIX i XX w. Na polach, w zagrodach i chałupach włościańskich zaprezentowane zostaną pokazy wiosennych prac domowych, gospodarskich i polowych, m.in.: orka wiosenna i bronowanie, siew siewnikiem konnym, sadzenie warzyw. Muzealną wieś wzbogacą inscenizacje codziennego życia na wsi w wykonaniu Grupy Rekonstrukcji Historycznej Ludności Cywilnej z Mławy, przedstawiające obyczajowość dawnej wsi. We wnętrzach zabytkowych obiektów prezentowana będzie wystawa „Rok polski w tradycyjnych zajęciach codziennych”. Imprezie będzie towarzyszył kiermasz rękodzieła i produktów regionalnych. Na scenie amfiteatru wystąpi Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP Goleszyn a w izbie lekcyjnej odbędą się warsztaty wykonywania kokard narodowych.

Szczegółowy program imprezy:

 • Wystawa „Rok polski w tradycyjnych zajęciach codziennych”
 • Pokazy dawnych wiosennych prac domowych, gospodarskich i polowych, m.in. pokaz orki konnej i bronowania, pokaz gręplowania wełny
 • Inscenizacje codziennego życia na wsi w wykonaniu Grupy Rekonstrukcji Historycznej Ludności Cywilnej z Mławy
 • Godz.12.00 i 15.00 – koncert Młodzieżowej Orkiestry Dętej OSP Goleszyn w amfiteatrze
 • Warsztaty wykonywania kokard narodowych w dawnej szkole wiejskiej
 • Dawne gry i zabawy podwórkowe: toczenie obręczy, chodzenie na szczudłach
 • Pokazy pracy wiatraka – godz. 10.30, 13.30, 15.30
 • Kiermasz rękodzieła i produktów regionalnych.

Ceny biletów wstępu: normalny – 20 zł/osoba, ulgowy – 16 zł/osoba, dzieci do lat 7 – wstęp bezpłatny

Zachęcamy do zakupu biletów on-lineKUP BILET

Uprzejmie informujemy, iż:

 • 1 maja 2022 r. (niedziela) w godz.10.00 – 18.00 odbędzie się impreza plenerowa „Myśliwskie gotowanie na polanie”
 • 2 maja 2022 r. (poniedziałek) skansen czynny będzie w godzinach 10.00-18.00 i wszystkie obiekty będą otwarte
 • 4 maja 2022 r. (środa) skansen będzie czynny w godz. 10.00 – 14.00. Wstęp na teren będzie bezpłatny (brak możliwości zwiedzania wnętrz).

  plakat

  Muzeum Wsi Radomskiej

  Już 1 maja „Bryczką po Mazowszu” - to impreza plenerowa, podczas której zaprezentujemy zaprzęgi konne: bryczki, wozy i powozy z kolekcji Muzeum Wsi Radomskiej.

  Prezentacji eksponatów towarzyszyć będą pokazy powożenia bryczką oraz gawędy na temat dawnych sposobów podróżowania, utrwalone w przekazach, relacjach i literaturze. W Stodole z Grójca wyeksponowane będą uprzęże oraz warsztat rymarza i kołodzieja. Zwiedzający będą mogli skorzystać również z wyjątkowej okazji przejażdżki zaprzęgiem konnym po skansenie. Zaprzęgi kursować będą na dwóch trasach – jedna wśród pól i zagród, a druga do młynów pomiędzy stawami. Start spod Wiatraka z Wierzbicy. Usługi przewozowe świadczyć będzie Stajnia Karino z Gulina.

  Podczas imprezy  odbędzie się pierwsza w sezonie wiosennym potańcówka z udziałem kapel wiejskich. Na scenie „pod dębem” do tańca zagrają: Kapela Bronisława Machla z Sienna i Kapela Zdzisława Kwapińskiego z Radomia.

  W zagrodzie z Alojzowa na dzieci czeka plener malarski i warsztaty plastyczne „Konik na biegunach” i „Koń wyścigowy”, a w zagrodzie z Jastrzębi na Eko ryneczku będzie można zakupić smaczne wędliny, sery i ciasta, dania kuchni regionalnej i inne produkty.

  Festyn zacznie się o godzinie 12.00 i potrwa do 21.00

  Serdecznie zapraszamy !