|

Wymiana wiedzy i doświadczeń siłą LGD - wyjazd studyjny

W dniach 4-6 października 2023 r. 20 członków Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania "Razem dla Rozwoju” uczestniczyło w wyjeździe studyjnym.

Organizatorem operacji pn. „Wymiana wiedzy i doświadczeń siłą LGD - wyjazd studyjny” realizowanej w ramach Planu Działania Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich na lata 2014-2022 Plan Operacyjny na lata 2022-2023 było Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania "Razem dla Rozwoju".  Uczestnicy odwiedzili teren województwa pomorskiego.

Celem operacji była organizacja wizyty studyjnej do LGD Żuławska Lokalna Grupa Działania oraz LGD LGR Kaszuby, która służyła wymianie doświadczeń, nawiązaniu współpracy i podniesieniu poziomu wiedzy 20 osób uczestników wyjazdów w zakresie aktywności na rzecz rozwoju obszarów wiejskich.

W programie były spotkania, wizyty oraz zapoznane się z działalnością Lokalnych Grup Działania w zakresie aktywizacji lokalnej społeczności.

Pani Karolina Czerepak - Dyrektor Biura Żuławskiej Lokalnej Grupy Działania, gospodarz jednego z wizytowanego terenu zaprezentowała działalność organizacji, w tym:

  • problematykę wypracowania wspólnej strategii marketingowej dla obszaru LGD, której podstawę stanowią lokalne zasoby, tradycyjne sektory gospodarki lub lokalne dziedzictwo, w tym kulturowe, historyczne lub przyrodnicze, czyli wytwarzają tzw. „produkty lokalne”;
  • metody wdrażania i monitorowania strategii marketingowej dla obszaru ŻLGD.

Pan Klimowicz Stanisław – Prezes Zarządu Lokalnej Grupy Rybackiej Kaszuby wraz z Panią Katarzyną Hering Dyrektorem Biura LGR Kaszuby zapoznali członków LGD Razem dla Rozwoju:

  • z działalnością LGR Kaszuby oraz ze realizowanymi przez nich działaniami aktywizującymi w zakresie rybołówstwa;
  • z formą działalności Centrum Promocji i Edukacji LGR Kaszuby.

Przykłady różnych form aktywności w zakresie aktywizacji lokalnych zasobów i ich turystycznego wykorzystania na rzecz rozwoju uczestnicy poznali podczas  wizyt u lokalnych organizacji, stowarzyszeń i przedsiębiorców:

  • Gospodarstwo Agroturystyczne STANICA PRZYGODY położone w malowniczym Sztutowie na obszarze Żuław Wiślanych, jest to rodzinna firma, która oferuje szereg atrakcji turystycznych opartych na lokalnych walorach Żuław. Poza bazą noclegową zapewnia aktywny wypoczynek, zajęcia edukacyjne, hipoterapię oraz organizację spotkań i warsztatów;
  • Muzeum Żuławskie w Nowym Dworze Gdańskim jest idealnym miejscem na zapoznanie się z wykorzystaniem dziedzictwa kulturowego na rzecz rozwoju lokalnego. W budynku dawnej mleczarni Szwajcara Leonharda Kriega z 1902 roku gromadzone są ślady dziedzictwa kulturowego Żuław delty Wisły;
  • Fundacja KOOPERATYWA ŻUŁAWSKA EKO-BOX - Fundacja zainicjowała przedsięwzięcie Koopa zdrowia, które pomaga rolnikom z Żuław w dystrybucji uprawianych regionalnie organicznych warzyw i owoców, a także innych produktów spożywczych, za pośrednictwem sklepu internetowego;
  • Stowarzyszenie Żuławy Gdańskie, którego celem stała się ochrona ginącego dziedzictwa kulturowego i chęć promocji regionu. Siedziba Stowarzyszenia mieści się w najokazalszym i największym domu podcieniowym na Żuławach. Stowarzyszenie działa na rzecz rozwoju turystyki, ale przede wszystkim dba o ochronę dziedzictwa kulturowego i środowiska przyrodniczego. Głównym celem, dla którego zostało powołane, jest zaprojektowanie, zbudowanie od podstaw i utrzymanie skansenu miniatur architektury budownictwa regionu XVII, XVIII i XIX w. Siedziba Stowarzyszenia, zlokalizowana w żuławskim domu podcieniowym z 1720r. w Trutnowach i jest stale udostępniana turystom indywidualnym i zorganizowanym grupom z Polski i zagranicy;
  • CENTRUM PROMOCJI I EDUKACJI LOKALNEJ GRUPY RYBACKIEJ KASZUBY W CHMIELNIE - Centrum to jest miejscem zabaw i kreatywnych zajęć warsztatowych, gdzie na gości czekają rybackie gry, zabawy ruchowe, kalambury, rebusy i konkursy. To miejsce, w którym w sali multimedialnej/interaktywnej prowadzone są zajęcia edukacyjne m.in. z zakresu ekologii i ochrony przyrody, a także tematyczne warsztaty plastyczne oraz projekcje filmów przyrodniczych w 3D. Dla najmłodszych gości czeka kącik malucha z mnóstwem zabawek, a w słoneczne dni zajrzeć można także do zewnętrznej pracowni rybackiej i na plac edukacyjny.

Efekty realizacji operacji::

  • wzrost wiedzy i wymiana doświadczeń członków LGD Razem dla Rozwoju w zakresie aktywności na rzecz rozwoju obszarów wiejskich;
  • zwiększenie aktywności członków LGD Razem dla Rozwoju na rzecz podejmowania inicjatyw w zakresie rozwoju obszarów wiejskich, w tym podejmowania współpracy międzyterytorialnej i  implementowaniu dobrych praktyk rozwoju na teren działalności LGD.

Treść i zdjęcia: Stowarzyszenie LGD Razem dla Rozwoju