|

Budowanie mostów, przekraczanie granic z Rural Youth Europe

z cyklu: Zagadnienia i perspektywy dotyczące obszarów wiejskich

Jakie są perspektywy, osiągnięcia i wyzwania dla przyszłości młodzieży z obszarów wiejskich w Europie?

W 2020 r. w związku z pandemią COVID-19 Rural Youth Europe przeszło z wydarzeń fizycznych na wydarzenia on-line. Ta cyfrowa zmiana miała pozytywny wpływ na naszą pracę, ponieważ – choć nic nie może się równać z fizycznym zebraniem młodzieży wiejskiej na naszych imprezach – technologia pozwoliła nam odnaleźć i zaangażować większą niż kiedykolwiek wcześniej liczbę naszych szeregowych członków. We współpracy z naszymi organizacjami członkowskimi zorganizowaliśmy liczne wydarzenia on-line i webinaria oraz uruchomiliśmy podcast „Rural Voices” 1, docierając do tysięcy młodych ludzi z obszarów wiejskich w całej Europie.

Pierwsza seria naszego podcastu miała formę wywiadów z twórcami zmian, ekspertami i członkami społeczności lokalnej na tematy ważne dla młodzieży wiejskiej, takie jak kurczące się przestrzenie obywatelskie, uczenie się nieformalne, zrównoważone społeczności oraz prawa i integracja LGBT+. Wiele wywiadów się wyróżnia, ale ten, który najbardziej zapadł nam w pamięć, to wywiad z Anją Fortuną. Anja, członkini Zveza slovenske podeželske mladine (ZSPM) – Stowarzyszenia Słoweńskiej Młodzieży Wiejskiej, jednej z naszych organizacji członkowskich, została niedawno wybrana na stanowisko wiceprzewodniczącej Europejskiego Forum Młodzieży i jest byłą przewodniczącą MSS – Młodzieżowej Rady Słowenii. Powiedziała nam, że gdyby nie udział w spotkaniu Rural Youth Europe, nie byłaby w tym miejscu, w którym jest dzisiaj, zarówno pod względem osobistym, jak i zawodowym.

Transformacja cyfrowa, która nasiliła się w 2020 r., utorowała nam drogę do zaplanowania większej liczby wydarzeń on-line na rok 2021. Chcemy kontynuować podnoszenie kwalifikacji naszych członków w wielu dziedzinach, tak aby więcej młodych ludzi z terenów wiejskich przyjęło role w swoich społecznościach i organizacjach oraz bardziej zaangażowało się w procesy decyzyjne. Chociaż organizacja naszych fizycznych wydarzeń pozostaje obecnie niepewna, korzystamy z nowych platform i narzędzi internetowych, aby dotrzeć do większej liczby młodych ludzi z terenów wiejskich i szeregowych członków niż kiedykolwiek wcześniej oraz aby zaangażować większą ich liczbę. Mamy nadzieję na dalszy rozwój naszej międzynarodowej platformy, na której młodzież z obszarów wiejskich będzie mogła dzielić się technikami wymiany najlepszych praktyk, korzystać z doświadczeń międzykulturowych i uczyć się poprzez edukację nieformalną.

Zazwyczaj większość młodzieży z obszarów wiejskich nie angażuje się w procesy demokratyczne i decyzyjne. Ułatwiając organizację takich wydarzeń i tworząc bezpieczne przestrzenie dla uczestników do nawiązywania kontaktów i budowania swoich kompetencji, sprawiamy, że ich głos zostanie usłyszany. Po wydarzeniach zrealizowanych w 2019 r., które koncentrowały się na zdrowiu psychicznym, organizacje członkowskie zainicjowały szereg udanych projektów. Kluby Młodych Rolników w Ulsterze są tego najlepszym przykładem. Utworzyły one komitet ds. zdrowia psychicznego i obecnie propagują wśród swoich członków kampanię na rzecz zdrowia psychicznego. To tylko jeden z przykładów zapału i entuzjazmu naszych szeregowych członków, którzy dbają o to, by młodzież z obszarów wiejskich nie pozostawała w tyle. Więcej przykładów pracy wykonanej przez naszych członków można znaleźć na naszej stronie internetowej w sekcji zawierającej blog. Zerknijcie tam koniecznie 2.

Nasz aktualny projekt „Together Thursdays”, finansowany przez Parlament Europejski, ruszył w styczniu 2021 r. Trwający 18 miesięcy program gromadzi młodzież wiejską z naszych organizacji członkowskich w celu omówienia problemów, z którymi borykają się indywidualnie lub w ramach swoich społeczności i organizacji. W trakcie projektu będziemy kontynuować warsztaty i webinaria oraz stworzymy strategiczną grupę roboczą z udziałem szeregowych członków. W ramach projektu będziemy gromadzić informacje na temat obaw i doświadczeń młodzieży z obszarów wiejskich, przekazywać je na poziomie europejskim i aktywnie angażować naszych członków w prace Parlamentu Europejskiego i organizacji pozarządowych. Pozwoli nam to na dalsze nawiązywanie kontaktów z naszymi członkami, dzielenie się sukcesami i zmaganiami młodzieży wiejskiej, wymianę najlepszych praktyk i zapewnienie wsparcia w procesie wychodzenia z pandemii COVID-19.

Ponadto niektóre obszary wiejskie rozwijają się dzięki zmianom w stylu życia związanym z pandemią. Przejście na pracę w domu sprawiło, że młodzi ludzie wracają do życia na obszarach wiejskich, gdzie koszty zakwaterowania są niższe, a przestrzenie otwarte – większe. Mniej czasu poświęconego na dojazdy do pracy daje większą swobodę w dysponowaniu czasem i finansami, a także prawdopodobnie zapewnia znacznie lepszą jakość życia. Wciąż trzeba jednak wiele zrobić, aby zagwarantować lepszą infrastrukturę, łącza szerokopasmowe, dostęp do edukacji i opieki medycznej w społecznościach wiejskich. Stanie się to jeszcze bardziej istotne w miarę wzrostu liczby ludności na tych obszarach wiejskich.

Będziemy wspierać naszych członków i kontynuować budowanie kompetencji wiejskich, umiejętności i technik, aby wyposażyć młodych ludzi w możliwość stania się aktywnymi członkami społeczeństwa, zaangażowania się w kontakty z decydentami i przekazywania głosu młodzieży wiejskiej. Zmiany na obszarach wiejskich przyniosą nowe wyzwania, a potrzeba stosowania zrównoważonych praktyk będzie większa niż dotychczas. Pandemia uwydatniła znaczenie edukowania ludzi w zakresie zrównoważonej produkcji żywności, utrzymywania niewielkich odległości do pokonania oraz wspierania lokalnych rolników, firm i przedsiębiorstw wiejskich. W nadchodzących latach będziemy badać zrównoważony rozwój na głębszym poziomie, dając młodzieży z obszarów wiejskich możliwość stania się aktywnymi i odpowiedzialnymi obywatelami.

Autorzy

Linzi Stewart
przewodnicząca Rural Youth Europe
e-mail Linzi.Stewart@ruralyoutheurope.com

Siobhán Gallagher
członek Rady ds. Specjalnych Zainteresowań, Rural Youth Europe
e-mail Siobhan.Gallagher@ruralyoutheurope.com


DODATKOWE INFORMACJE

Rural Youth Europe jest europejską organizacją pozarządową działającą na rzecz młodzieży wiejskiej. W naszej sieci zrzeszającej 24 organizacje członkowskie w 20 krajach UE i poza nią dotarliśmy do 500 000 młodych ludzi.

Rural Youth Europe skupia młodych ludzi z obszarów wiejskich z całej Europy, którzy uczą się narzędzi, umiejętności i nabierają pewności siebie poprzez edukację nieformalną. Poprzez te działania Rural Youth Europe daje uczestnikom wiedzę i siłę, by mogli brać udział i zabierać głos w procesach decyzyjnych na poziomie lokalnym, krajowym i międzynarodowym.

www.ruralyoutheurope.com

www.ruralyoutheurope.com/blog/

1 www.ruralyoutheurope.com/podcasts/
2 www.ruralyoutheurope.com

źródło: Rural Connections