Powtarzalność jest miarą sukcesu, a IV Forum KGW Północno-Wschodniego Mazowsza jest tego doskonałym przykładem. Bardzo merytoryczne spotkanie, z dużą dawką wiedzy, dobrych praktyk i inspiracji przygotowali dla uczestników w tym roku organizatorzy.
Partnerstwo to forma współpracy, w której organizacje działają wspólnie w sposób przejrzysty, sprawiedliwy i korzystny dla wszystkich stron. Nasze wydarzenie organizowane było w partnerstwie następujących podmiotów: Koło Gospodyń Wiejskich w Janochach, Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „Zaścianek Mazowsza”, Stowarzyszenie „Projekt Radomir”, Koło Gospodyń Wiejskich w Nowej Wsi Wschodniej, Gmina Rzekuń oraz Stowarzyszenie Społeczne Inicjatywy Łączą Aktywnych.
Projekt miał na celu wzmocnienie potencjału kół gospodyń wiejskich poprzez wzrost kompetencji niezbędnych do rozwoju ich aktywności w obszarze ekonomii społecznej i prowadzenia działań w sferze pożytku publicznego i został dofinansowany przez Mazowiecki Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej prowadzony przez Fundację Fundusz Współpracy.
W programie wydarzenia organizatorzy uwzględnili:
- Prelekcje ekspertów na aktualne tematy związane z prowadzeniem działalności KGW:
- Aktualne zagadnienia związane z pozyskiwaniem i rozliczaniem wsparcia finansowego z ARiMR – Ewelina Radwańska Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Biuro Powiatowe w Ostrołęce
- Nowa perspektywa wsparcia dla NGO ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego – Marzena Kuchta Przedstawiciel Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Warszawie
- Aspekty finansowo - księgowe w KGW oraz aktualne zmiany w przepisach prawa - Katarzyna Adamska Dutkiewicz Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego
- 6 reguł Gospodarki Obiegu Zamkniętego – Tomasz Włoszczowski Społeczny Instytut Ekologiczny
- Moderowane warsztaty o wyzwaniach i potencjałach KGW – Anna Tyszka i Łukasz Wachowski
- Prezentacja dobrych praktyk w zakresie aktywności KGW:
- Cuda, wianki, obwarzanki - szerokie możliwości KGW - Anna Elsner Koło Gospodyń Wiejskich w Woli Cygowskiej
- Jak doprawić, żeby nie przesadzić - przepis na udaną współpracę KGW z JST (i nie tylko) oczami społecznego samorządowca - Maria Kłosiewicz Wójt Gminy Żabia Wola
Wydarzenie było doskonałą okazją nie tylko do zdobycia wiedzy, ale także do integracji środowiska kół gospodyń wiejskich, nawiązania nowych znajomości i wymiany poglądów. Widać też tu ważną rolę lokalnych liderów, którzy wzięli sprawy w swoje ręce i włączyli swoje organizacje, w których działają, na co dzień. Znają ich potrzeby, są wsparciem i pokazują, jaką moc ma współpraca.
Obecnie coraz więcej organizacji wiejskich, w tym KGW stawia na rozwój. Uczestniczą w szkoleniach, seminariach i konferencjach. Nasze Forum także pomaga im w nawiązywaniu nowych znajomości, zdobywaniu wiedzy i szukaniu inspiracji. Cieszymy się bardzo, że zgłosiło się tak wielu uczestników, którzy aktywnie uczestniczyli do samego końca wydarzenia.
Wszystkim uczestnikom przekazano publikacje z biblioteczki KSOW dotyczące działań KGW ("Wyjątkowe miejsca. Wyjątkowi ludzie. Wyjątkowe smaki", "Chleb na zakwasie", "Tradycyjny wyrób sera" i inne), za co serdecznie dziękujemy Departamentowi Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich, który przekazał nam te świetne poradniki.
Forum odbyło się w Nowej Wsi Wschodniej w sobotę 16 listopada 2024 roku.
Źródło: Stowarzyszenie "Projekt Radomir"