|

LGD w Polsce i UE – nowe narzędzia sieciowe

Nazwa programu LEADER

Dostarczenie informacji o lokalnych grupach działania (LGD) w Polsce i Unii Europejskiej ma na celu wspieranie lokalnych, regionalnych i krajowych interesariuszy LEADER w nawiązywaniu kontaktów oraz współpracy.

LEADER, w ramach Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS), wspiera działania z budżetu Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (EFRROW). Jest to jedna z interwencji w Planie Strategicznym dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027.

Interwencja I. 13.1 — LEADER/RLKS koncentruje się na budowaniu lokalnej tożsamości poprzez aktywizację społeczną i wykorzystanie lokalnych zasobów. Celem jest jak najlepsze zaspokojenie potrzeb społeczności wiejskich, w tym poprzez wdrażanie wiedzy, innowacji i rozwiązań cyfrowych.


Informacje o polskich LGD, które zostały wybrane do realizacji strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność (LSR) na lata 2023-2027, dostępne są na portalu KSOW+ w zakładce „Strefa wiedzy – Baza LGD”.

Baza obejmuje aktualnie 291 grup, w tym osiem miejskich grup działania finansowanych z EFS+ (siedem w województwie kujawsko-pomorskim i jedna w lubuskim).

Zawarte informacje obejmują:

  • dane kontaktowe LGD,
  • źródła finansowania obejmujące Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich oraz fundusze polityki spójności: Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego i Europejski Fundusz Społeczny PLUS.
  • obszar działania i zakres działalności,
  • cele LSR,
  • tematyczne słowa kluczowe.

Wyszukiwarka umożliwia filtrowanie LGD według województw, nazw gmin lub słów kluczowych.

W chwili obecnej trwają prace nad opracowaniem interaktywnej mapy LGD funkcjonujących w Polsce, która dostępna będzie na naszym portalu KSOW+.

Europejska Sieć WPR uruchomiła katalog LGD (LEADER LAG Directory), który gromadzi aktualne informacje o LGD w państwach członkowskich UE na lata 2023-2027.

Katalog zawiera dane kontaktowe, kanały mediów społecznościowych oraz priorytety tematyczne lokalnych strategii rozwoju.

Katalog można przeszukiwać według kraju lub tematu, umożliwiając użytkownikom identyfikację LGD, które pracują nad podobnymi priorytetami tematycznymi w państwach członkowskich.

Katalog obejmujacy 1166 LGD Z 19 krajów członkowskich jest sukcesywnie uzupełniany o kolejne kraje i jest to pierwszy etap zapewnienia interesariuszom LEADER możliwości wyszukiwania i porównywania informacji na temat grup w UE.  W przyszłości LGD będą mogły dostarczać więcej informacji o swojej działalności oraz nawiązywać współpracę transnarodową dzięki nowej funkcji „wyszukiwania partnerów”.

źródło: ksowplus.pl