|

Polska prezydencja w ELARD

Polska Sieć LGD obejmuje Prezydencję w ELARD na lata 2025-2026. Decyzję podjęto podczas Walnego Zebrania w Brukseli, gdzie omówiono także kluczowe projekty wspierające rozwój obszarów wiejskich w całej Europie.

4 grudnia 2024 roku w Brukseli odbyło się Walne Zebranie Europejskiego Stowarzyszenia Lokalnych Grup Dzialania (European LEADER Association for Rural Development - ELARD), które skupia 2500 lokalnych grup działania z 29 państw europejskich, w tym spoza Unii Europejskiej.

W trakcie Walnego podjęta została decyzja, że Polska Sieć LGD – Federacja Regionalnych Sieci LGD obejmie dwuletnią Prezydencję w ELARD począwszy od 1 stycznia 2025 roku. Prezesem ELARD został Piotr Sadłocha, a jego Wiceprezeskami będą: Maria Jose Marucian z Hiszpanii, Iro Tsimpri z Grecji. Ponadto w zarządzie ELARD są: Neli Radoslavova z Bułgarii, Gabriel O’Connell z Irlandii i Jan Florian z Czech.

W trakcie Walnego ustępujący Prezes ELARD - Thibaut Guignard podsumował ostatni rok, szczególnie podkreślając podejmowane działania na forum europejskim związane z lobbowaniem za przyjęciem bardziej dostosowanego i elastycznego podejścia do rozwoju obszarów wiejskich po 2027 r. W swych dotychczasowych wystąpieniach proponował uproszczenie dostępu do finansowania, w szczególności poprzez koordynację wielu funduszy i nowe narzędzia finansowania dedykowane rozwojowi lokalnemu. Piotr Sadłocha – w swym wystąpieniu w pełni się zgodził z obecnym Prezesem ELARD, wskazując, że stanowisko to jest zgodnie z przyjętym przez Zarząd Polskiej Sieci LGD, które dostępne jest na stronie internetowej.

Polska Sieć LGD opowiedziała się w nim za koniecznością utworzeniem funduszu rozwoju lokalnego.

W dalszej części Walnego Zebrania Marion Eckardt reprezentująca Szwedzką Sieć LGD omówiła projekty realizowane przez ELARD Knowledge Hub. ELARD Knowledge Hub to dynamiczne centrum, które prowadzi różnorodne projekty w całej Europie. Obecnie realizowanych jest siedem projektów, w tym EC4RURAL, który wspiera przejście na czystą energię na obszarach wiejskich, oraz RENOVERTY, który promuje modernizację budynków pod kątem efektywności energetycznej. Inne projekty to RUSTIK, DIGIMEDFOR, FLIARA, RECAH oraz Cowork4YOUTH, które koncentrują się na badaniach, modernizacji technologicznej, wsparciu kobiet w rolnictwie oraz zwiększaniu zatrudnienia młodzieży.

EC4RURAL wspiera przejście na czystą energię na obszarach wiejskich poprzez tworzenie lokalnych społeczności energetycznych. Projekt obejmuje dwa pilotażowe programy w Estonii i Hiszpanii, gdzie społeczności wiejskie produkują energię elektryczną za pomocą paneli fotowoltaicznych na dachach budynków publicznych. W ramach projektu przeprowadzonych zostanie 34 studia przypadków w różnych społecznościach wiejskich, aby promować replikowalność tych działań na poziomie europejskim.

RENOVERTY promuje modernizację budynków pod kątem efektywności energetycznej w gospodarstwach domowych dotkniętych ubóstwem energetycznym w Europie Środkowej, Wschodniej i Południowej. Projekt ma na celu stworzenie metodologicznych i praktycznych ram dla budowy planów renowacji, które będą finansowo opłacalne i społecznie sprawiedliwe. W ramach projektu przeprowadzonych zostanie siedem pilotażowych programów w różnych regionach, w tym w Chorwacji, Estonii, Węgrzech, Słowenii, Włoszech, Portugalii i Hiszpanii.

RUSTIK to czteroletni projekt badawczy, który ma na celu umożliwienie aktorom społeczności wiejskich i decydentom politycznym projektowanie lepszych strategii, inicjatyw i polityk wspierających zrównoważone przejścia obszarów wiejskich. Projekt obejmuje 14 pilotażowych regionów w 10 krajach europejskich i ma na celu zrozumienie różnorodności i dynamiki obszarów wiejskich.

DIGIMEDFOR ma na celu modernizację łańcucha dostaw drewna i lasów w regionie Morza Śródziemnego za pomocą nowoczesnych rozwiązań cyfrowych. Projekt wspiera zrównoważone zarządzanie zasobami leśnymi, ochronę ekosystemów oraz śledzenie drewna od lasu do końcowego użytkownika.

FLIARA wspiera innowacje prowadzone przez kobiety w rolnictwie i na obszarach wiejskich. Projekt ma na celu stworzenie europejskiego ekosystemu innowacji, który wspiera praktyki innowacyjne prowadzone przez kobiety, podkreślając ich kluczową rolę w zrównoważonym rozwoju środowiskowym, ekonomicznym, społecznym i kulturowym.

RECAH (Rural Energy Community Advisory Hub) wspiera rozwój społeczności energetycznych na obszarach wiejskich poprzez dostarczanie zasobów, raportów i dokumentów doradczych. Projekt ma na celu przyspieszenie rozwoju zrównoważonych projektów energetycznych w europejskich obszarach wiejskich.

Cowork4YOUTH to projekt badawczy, który bada możliwości zatrudnienia dla młodzieży w wieku 25-29 lat w mniej rozwiniętych regionach EOG - Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Projekt ma na celu zwiększenie wiedzy na temat wpływu istniejących polityk i oferowanie sugestii politycznych w celu poprawy możliwości zatrudnienia młodzieży.

Więcej informacji o ww. projektach dostępnych jest na stronie Internetowej.


Notatkę przygotował: Piotr Sadłocha, Prezes Polskiej Sieci LGD – Federacji Regionalnych Sieci LGD.

Udział p. Piotra Sadłochy finansowany był ze środków Jednostki Centralnej Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich.

GALERIA

Źródło: ksowplus.pl