|

Poznajcie wspaniałe Koła Gospodyń Wiejskich!

Jak już informowaliśmy rozstrzygnięty został tegoroczny konkurs „Koła Gospodyń Wiejskich – wyjątkowe miejsca, wyjątkowi ludzie”. Czas na przedstawienie zwycięzców!

Pierwsze miejsce w konkursie i nagrodę w wysokości 8.000 zł zdobyło tym razem Koło Gospodyń Wiejskich w Starym Kębłowie (gmina Żelechów). Koło działające od 2014 roku przez lata pokazujące swój potencjał na terenie gminy, powiatu, całego województwa, a nawet kraju. Dość powiedzieć, że w 2021 roku zajęły pierwsze miejsce w województwie mazowieckim w konkursie dla Kół Gospodyń Wiejskich o nagrodę Małżonki Prezydenta RP, a trzy lata wcześniej zdobyły tytuł Srebrnego Koła Wschodniego Mazowsza. Imprez, które współorganizowały i na których się prezentowały nie sposób wyliczyć – dokumentacja konkursowa zajęła ¼ biurowego segregatora. Szczególnie dumne są z konkursów kulinarnych – III miejsca w konkursie powiatowym na potrawy regionalne (bania na mleku i babka ziemniaczana), wyróżnienie w powiatowym konkursie kulinarnym na Festiwalu Etnograficznym w 2022 roku (koszyczki serowych smaków) czy wyróżnienie na najsmaczniejszą potrawę z jabłkami (różana tarta z jabłkami). Ale zasłynęli nie tylko z kulinariów – podnoszą wiedzę i umiejętności (I miejsce w Gminnej Olimpiadzie Wiedzy o Wiejskim Gospodarstwie Domowym), grają i śpiewają (II miejsce w Ogólnopolskim Przeglądzie Kolędniczym w Lublinie 2022 czy III miejsce na Ogólnopolskim Festiwalu Kolęd w Puławach 2022), pozyskują środki i realizują autorskie projekty.

Między innymi dzięki aktywności KGW w Starym Kębłowie powstała strefa relaksu – altana przy świetlicy. Zaangażowali się w projekty dla dzieci i młodzieży „W Kębłowie dla dzieci edukacja przez zabawę”, „W Kębłowie zabawa przez animację” czy „KGW Stary Kębłów – integruje na ludowo”. Dostrzegły rzeczywistość XXI wieku wprowadzając u siebie projekt „KGW w Starym Kębłowie rozwija się cyfrowo” pozyskując na jego realizację dotację z Województwa Mazowieckiego.

Sukcesów i aktywności KGW Stary Kębłów jest tak wiele, że Komisja Konkursowa postanowiła w tym roku okrzyknąć to koło najaktywniejszym. Chyba słusznie nieprawdaż?

Ale rzecz jasna takich kół jak w Starym Kębłowie co roku do konkursu zgłasza się bardzo dużo. I wybór podium zawsze jest zadaniem trudnym. Ale podium musi być.

Na drugim jego stopniu z nagrodą 7.000 zł stanęło Koło Gospodyń Wiejskich „Nasz Borek” z gminy Gniewoszów. Działalność koła w 2022 roku to 30 punktów. W 2021 i 2022 roku to już punktów 40 i 39. Jak nałożyć to na kalendarz to można wyliczyć, że koło było aktywne prawie co tydzień w życiu gminy i powiatu. A zapytani o sukcesy wskazują: I nagrodę w konkursach na najładniejsze stoisko dożynkowe dożynek powiatu kozienickiego,  miejsca na podium w konkursach kulinarnych m.in. na potrawy z jabłek i konkursach śpiewaczych i strojenia palm wielkanocnych. Ale jak sami dodają, choć nagrody i wyróżnienia ich bardzo cieszą, to najbardziej dumni są z organizowanych cyklicznie imprez w Borku – Piknik 3 Maja, festyny rodzinny „Hej sobótka” i „Owocobranie”. Bo to prawdziwie integruje i spaja lokalną społeczność.

Trzeci stopień na podium z nagrodą 6.000 zł zajęło Koło Gospodyń Wiejskich „Malinowe usta” z Kęczewa (gmina Lipowiec Kościelny). To najmłodsze z tegorocznych laureatów koło (działać zaczęli w 2020 roku), ale już może pochwalić się bardzo ciekawymi trzema latami działalności. 28 członków (w tym 9 panów) codziennie niemalże daje o sobie znać w gminie i powiecie. Samych rekomendacji do konkursu złożyli… 10! To pokazuje, że są znani i lubiani w lokalnej społeczności, a każdy kolejny rok działalności będzie ich rozwijał i ubogacał. Tu też sporo nagród i wyróżnień na koncie, ale najbardziej cieszą się z wyremontowania pomieszczenia przy świetlicy wiejskiej na siedzibę koła i licznie pozyskane granty i dotacje na bieżącą działalność. Nieocenione doświadczenie starszych członkiń, entuzjazm i siła młodego pokolenia i męska siła i pomoc – to ich zdaniem recepta na sukces. Także sukces zdobycia III miejsca w tegorocznej edycji konkursu „Koła Gospodyń Wiejskich – wyjątkowe miejsca, wyjątkowi ludzie”.

Komisja konkursowa postanowiła w tym roku przyznać także miejsca IV i V oraz pięć wyróżnień.

I tak kwotę 5.000 zł za zajęcie IV miejsca zdobyło w tym roku KGW w Żebry – Wierzchlas (gmina Olszewo – Borki) kolejna mieszanka młodych społeczników ze starszym pokoleniem służącym wiedzą i doświadczeniem. Z sukcesów wymieniają na przykład: I miejsce w konkursie Słodkie Smaki Regionów,   punktowane miejsca w konkursach na wieńce dożynkowe, I miejsce w powiatowym szczeblu „Bitwy Regionów”, punktowane miejsca w Turniejach Wsi czy II miejsce w naszym konkursie tym razem na najaktywniejsze sołectwo KSOW w 2022 roku. Ale najbardziej cieszą się z budowanej w latach 2022-2023 świetlicy, na którą pozyskały między innymi środki z Mazowieckiego Instrumentu Aktywizacji Sołectw. Budynek jest na etapie końcowym budowy, lada moment planuje się jego uroczyste otwarcie.

A miejsce V w tym roku (i kwota 4.000 zł) to Koło Gospodyń Wiejskich w Zdżarze. 40 członków, przynajmniej drugie tyle sympatyków i wiele przebytych szlaków (w tym także z Krajową Siecią Obszarów Wiejskich). I co ciekawe na pytanie o sukcesy odpowiadają zgodnie: nie ilość działań, nagród i wyróżnień, nie ilość pozyskanych środków finansowych, ale to, że już pięć lat funkcjonują, trwają, nikt nie opuszcza ich szeregów, zawsze mogą liczyć na pomoc każdego z członków koła, a nikt nikomu nigdy nie odmawia pomocy. Mają świetlicę, o którą dbają. Świetlicowy ogród z każdym rokiem nabiera kształtów i kolorów. Byli, są i będą pięknym punktem gminy Kotuń.

Pięć wyróżnionych kwotą 2.000 zł KGW – Szymanówek, Dębiny, Hołowienki, Bolesty i Jasionka to równie wspaniałe jak pięć przedstawionych KGW. Mamy nadzieję jeszcze na wiele spotkań ze wszystkimi zarówno nagrodzonymi, jak i zgłoszonymi do konkursu Kołami. Bo Koła Gospodyń Wiejskich to naprawdę wyjątkowe miejsca i wyjątkowi ludzie!