|

Poznaliśmy najlepsze Koła Gospodyń Wiejskich

Zdjęcie grupowe laureatów

Koło Gospodyń Wiejskich „Optymiści z klasą” z Ruszkowa w gminie Nasielsk to zwycięzca organizowanego przez Biuro Regionalne Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich po raz szósty konkursu  „Koła Gospodyń Wiejskich – wyjątkowe miejsca, wyjątkowi ludzie”. Nagrody i wyróżnienia laureatom wręczył marszałek Adam Struzik.

Konkurs  „Koła Gospodyń Wiejskich – wyjątkowe miejsca, wyjątkowi ludzie” adresowany jest do Kół Gospodyń Wiejskich działających w województwie mazowieckim, które prowadzą aktywną działalność, mają widoczne sukcesy i są zaangażowanie w życie lokalnych społeczności.

W tym roku do konkursu zgłosiło się 55 kół gospodyń wiejskich, a kapituła przyznała 5 nagród głównych i 5 wyróżnień. Bardzo nas cieszy, że z roku na rok zgłasza się coraz więcej kół. Przyznane nagrody dla tych najbardziej aktywnych i dynamicznie działających, z pewnością zostaną przeznaczone na kolejne inicjatywy, ważne i potrzebne lokalnym społecznościom. 

Kapituła konkursu „Koła Gospodyń Wiejskich – wyjątkowe miejsca, wyjątkowi ludzie” oceniła działalność kół gospodyń wiejskich. Pod uwagę brano m.in.: wykorzystanie środków unijnych, innowacyjnych technologii na obszarach wiejskich, aktywizowanie lokalnych społeczności, rozwijanie turystyki i rolnictwa ekologicznego oraz podnoszenie jakości żywności. W tym roku pula nagród w konkursie wyniosła 40 tys. zł.

Konkurs dla kół gospodyń wiejskich cieszy się dużym zainteresowaniem. Zawsze, gdy odwiedzam lokalne społeczności, chętnie spotykam się z kołami gospodyń wiejskich. Bardzo cenię ich inicjatywy i pracę na rzecz wspólnot oraz gmin, w których funkcjonują. Działające w nich panie, ale także panowie, to osoby bardzo pracowite i kreatywne. Nie tylko dbają o lokalne tradycje, ale aktywizują swe społeczności, podejmują ciekawe i potrzebne przedsięwzięcia ważne z punktu widzenia ich małych ojczyzn zauważa marszałek Adam Struzik.

Kapituła przyznała 5 nagród głównych:

  • I miejsce i nagroda w wysokości 8 tys. zł – KGW „Optymiści z klasą” w Ruszkowie gm. Nasielsk w powiecie nowodworskim,
  • II miejsce i nagroda w wysokości 7 tys. zł – KGW „Czerwone Korale” w Klaskach gm. Pokrzywnica w powiecie w powiecie pułtuskim,
  • III miejsce i nagroda w wysokości 6 tys. zł – KGW w Golach gm. Baranów w powiecie grodziskim,
  • IV miejsce i nagroda w wysokości 5 tys. zł – KGW w Goszczynie gm. Goszczyn w powiecie grójeckim,
  • V miejsce i nagroda w wysokości 4 tys. zł – KGW "Malinowe Usta" gm. Lipowiec Kościelny w powiecie mławskim.

Wyróżnienia i nagrody w wysokości 2 tys. zł otrzymały:

  • KGW „Nasz Borek” w Borku gm. Gniewoszów (pow. kozienicki).
  • KGW w Sikorach gm. Bielany (pow. sokołowski)
  • KGW w Gośniewicach gm. Jasieniec (pow. grójecki)
  • KGW w Majdanie gm. Wołomin (pow. wołomiński)
  • KGW „Cieślanki” w Cieślach gm. Bodzanów (pow. płocki)

Wszystkim nagrodzonym paniom i panom serdecznie gratulujemy!