Lokalne społeczności na obszarach wiejskich w obecnych czasach napotykają wiele wyzwań związanych z dynamicznie zmieniających się światem, w tym przede wszystkim w zakresie otwartości i dostępności usług (np. usług cyfrowych).
Wyzwania te są ściśle powiązane z problemami i potrzebami wiejskich społeczności: izolacja społeczna, depopulacja, starzenie się społeczności oraz niewystarczająca infrastruktura. Coraz częściej pojawiają się one w debacie publicznej na poziomie lokalnym, ale też krajowym i europejskim. Dodatkowo na obszarach wiejskich jest ograniczony dostęp do usług publicznych, takich jak opieka zdrowotna, edukacja czy miejsca rekreacyjne, co stanowi istotną barierę. To wszystko powoduje, że zrównoważony rozwój społeczności lokalnych w oparciu o lokalne zasoby i kapitał ludzki są znacznie ograniczone. Ale nie musi tak wcale być.
Koncepcja smart villages stanowi odpowiedź na wymienione wyzwania, ale przede wszystkim stwarza realną szansę na poprawę jakości życia na wsi. Otwiera drogę nie tylko do rewitalizacji obszarów wiejskich, ale przede wszystkim do ich wielokierunkowego i zrównoważonego rozwoju poprzez innowacyjne sposoby wykorzystania zasobów społeczności lokalnych i jej kreatywności w dążeniu do samorozwoju, ale także poprzez wzmocnienie pozycji społeczności, wspieranie innowacji cyfrowych, wzmocnienie sektorów rolno-spożywczych i promowanie zrównoważonych praktyk.
Czym dokładnie jest koncepcja „smart villages”?
Termin "inteligentna wieś", będący częścią unijnej strategii rozwoju obszarów wiejskich, często wywołuje wiele pytań. Termin ten, zamiast symbolizować sztucznie stworzone społeczności lub technologicznie futurystyczne wioski, nakreśla kompleksową wizję miejscowości wiejskich, która łączy wymiar społeczny, ekonomiczny i technologiczny. Wskazuje na zmianę paradygmatu w kierunku rewitalizacji i zrównoważonego rozwoju obszarów wiejskich poprzez inteligentne wykorzystanie lokalnych zasobów, budowanie potencjału cyfrowego, wspieranie inicjatyw społecznościowych i poprawę jakości życia.
Smart Villages, czyli podejście inteligentnych wsi, nie polega na wdrożeniu rozwiązania uniwersalnego – oparta jest na potrzebach i potencjale danego obszaru. Ma ono bardzo istotne znaczenie dla rozwoju obszarów wiejskich, zarówno ze względu na nowe możliwości tworzenia miejsc pracy, jak i z punktu widzenia jakości życia na wsi. Promowanie inteligentnych wsi i oferowanie im wsparcia jest istotnym elementem programowania funduszy unijnych w następnych latach.
Co oznacza bycie smart na wsi?
Jeżeli jesteś mieszkańcem wsi i zastanawiasz się, jak poprawić jakość życia w swojej społeczności, zapraszamy do zapoznania się z najnowszą publikacją „Smart villages. Poradnik”. Czy bycie "smart" w kontekście wiejskim może stanowić klucz do rozwoju miejscowości? Co dokładnie oznacza bycie smart na wsi? Czy to nowy etap odnowy wsi? Jak koncepcja smart plasuje się w koncepcji RLKS i LGD? Jak właściwie przygotować koncepcję inteligentnej wsi dla swojej miejscowości i co powinno się w niej znaleźć?
Na te i wiele innych pytań znajdziesz odpowiedzi w poradniku, który powstał na bazie doświadczeń ekspertów z Instytutu Rozwoju Wsi i Rolnictwa Polskiej Akademii Nauk (IRWiR PAN) oraz zespołu ds. smart wsi w Polsce, działającego w ramach projektu Smart Rural 27, finansowanego ze środków Unii Europejskiej.
Zachęcamy do lektury i odkrycia, jak Twoja wieś może stać się smart!
Źródlo: ksowplus.pl