|

Za nami Dożynki Powiatowo – Gminne 2021 w Ceranowie

W dniu 22 sierpnia odbyły się Dożynki Powiatowo – Gminne w Ceranowie, które tradycyjnie były współorganizowane przez Powiat Sokołowski jako dar wdzięczności za tegoroczne zbiory oraz podziękowanie dla rolników za owoc ich ciężkiej pracy.

Tym razem partnerami Powiatu przy organizacji Powiatowego Święta Plonów była Gmina Ceranów oraz Stowarzyszenie Nadbużański Gościniec z Ceranowa.

Uroczystości rozpoczęła msza święta w Parafii pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Ceranowie.

Po uroczystej mszy świętej na placu przed kościołem ustawił się korowód, który poprowadzili na teren Zespołu Szkół tancerze oraz muzycy Zespołu Pieśni i Tańca „Sokołowianie” pod kierownictwem Iwony Kopiwody. Czoło korowodu stanowiły reprezentacje wszystkich miast i gmin z terenu powiatu sokołowskiego, które przygotowały przepiękne wieńce dożynkowe. Wraz z tancerzami korowód poprowadzili Starostowie Dożynek Państwo Bożena i Tadeusz Ratyńscy z miejscowości Rytele – Olechny w gminie Ceranów, którzy prowadzą gospodarstwo rolne o powierzchni ponad 300 ha, specjalizujące się w hodowli zwierząt, a zwłaszcza bydła rasy holsztyńsko – fryzyjskiej. Gospodarstwo dysponuje nowoczesnym parkiem maszynowym oraz budynkami. Państwo Ratyńscy stale rozbudowują i modernizują swoje gospodarstwo, a środki na inwestycje skutecznie pozyskują między innymi z funduszy unijnych. Za starostami szli gospodarze dożynek wraz z gośćmi oraz mieszkańcami powiatu i regionu.

Po dotarciu na plac przed Zespołem Szkół w Ceranowie delegacje wieńcowe Powiatu Sokołowskiego, gminy Ceranów (sołectwa Adolfów i Natolin), gminy Bielany, gminy Jabłonna Lacka, miasta i gminy Kosów Lacki, gminy Repki (KGW Liszki), gminy Sabnie (KGW Hołowienki), gminy Sokołów Podlaski (sołectwo Chmielew), miasta Sokołów Podlaski, gminy Stredyń (sołectwa Lebiedzie i Golanki), zostały oficjalnie przedstawione, po czym ustawiły wieńce na specjalnie przygotowanym miejscu pod sceną. Następnie rozpoczęła się część oficjalna wydarzenia, którą zainicjował obrzęd przekazania chleba przez Starostów Dożynek na ręce gospodarzy – Starosty Sokołowskiego Elżbiety Sadowskiej oraz Wójta Gminy Ceranów Ewy Częścik.

Starosta Elżbieta Sadowska w krótkim przemówieniu rozpoczynającym się słowami Jana Pawła II odniosła się do dożynkowych tradycji i oddała hołd ciężkiej pracy rolników. Wójt Ewa Częścik również dziękowała rolnikom i nawiązała do symboliki dożynek, rolniczego trudu, a także polskiej wsi, która stale się modernizuje i rozwija z poszanowaniem tradycji, w oparciu o doświadczenia poprzednich pokoleń.

Dożynki były również doskonałą okazją do uhonorowania pracy rolników z terenu powiatu sokołowskiego. Ich codzienny trud i wysiłek zostały zauważone i docenione.

Podczas Święta został również przeprowadzony konkurs na „Najładniejszy Wieniec Dożynkowy”, w którym udział wzięły reprezentacje wszystkich miast i gmin z terenu powiatu sokołowskiego W tym roku zwyciężyło sołectwo Chmielew (gmina Sokołów Podlaski), drugie miejsce zajęła kompozycja stworzona przez mieszkańców sołectw Lebiedzie i Golanki w gminie Sterdyń, a trzecie wieniec z Bielan.

Część piknikową wydarzenia rozpoczął wspaniały występ Zespołu Pieśni i Tańca Sokołowianie z Sokołowskiego Ośrodka Kultury. Następnie wystąpiły dzieci z Zespołu Szkół w Ceranowie z programem muzycznym, które wykonały utwory znanych i lubianych gwiazd muzyki rozrywkowej. Kolejnym punktem programu Dożynek Powiatowo – Gminnych były występy kapel ludowych i biesiadnych. Przed uczestnikami wystąpiły: „Kapela Jana Kani z Lipnik”, „Kapela Wuja Krzycha” ze Skrzeszewa oraz zespół „Szwagry” z Siemiatycz, które swoimi występami wywołały aplauz publiczności.

Fantastyczny klimat stworzył również występ Teatru Obrzędowego „Czeladońka” im. Kazimierza Kusznierów z Lubenki, który wystawił widowisko obrzędowe pod tytułem „Wereja”, nawiązujące do dawnych tradycji żniwnych.

Uczestnicy wydarzenia kulturalnego mogli odwiedzić również liczne stoiska firm i instytucji takich jak: Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego, Powiatowy Urząd Pracy w Sokołowie Podlaskim, Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Sokołowie Podlaskim.

Dużą popularnością cieszyły się także warsztaty wikliniarstwa prowadzone przez Wiesława Banasiuka, warsztaty rzeźbiarstwa w wykonaniu Franciszka Pytel oraz stoisko koronkarskie Wiesławy Kur.

Dużym zainteresowaniem cieszyło się także stoisko Koła Gospodyń Wiejskich w Sikorach, które serwowało nieodpłatnie uczestnikom wydarzenia tradycyjne potrawy regionalne takie jak: pierogi, swojskie wędliny (salceson, kiełbasa, kaszanka), bigos, blaszak ziemniaczany, ciasto, piwo kozicowe, swojski chleb, lokalne sery.

W ciągu dnia na stanowisku gospodarza Powiatu Sokołowskiego odbył się konkurs pn. „Rzeka Bug – Skarb Wschodniej Polski” przeprowadzony przez Powiat Sokołowski, którego laureaci wygrali „Lasy w Słoikach”, a także konkurs wiedzy „BHP w rolnictwie” przeprowadzony przez KRUS, który ufundował dla laureatów nagrody rzeczowe.

Organizacja imprezy kulturalnej w Ceranowie była współfinansowana ze środków Unii  Europejskiej w ramach operacji pn. „Dożynki Powiatowo - Gminne 2021” oraz z budżetu Samorządu Województwa Mazowieckiego w ramach projektu pn. „Przegląd Regionalnych Kapel Ludowych”.

Więcej informacji na stronie: www.powiat-sokolowski.pl