|

By oddychało się łatwiej – zapraszamy na Kongres Czystego Powietrza

Skuteczne sposoby walki ze smogiem przeanalizują uczestnicy IV Kongresu Czystego Powietrza, który odbędzie się 10–11 marca br. w Warszawie. Udział w kongresie jest bezpłatny.

Zapraszamy na IV Kongres Czystego Powietrza.  tu link IV Kongres Czystego Powietrza (facebook.com) Udział w kongresie jest bezpłatny.

Robimy przegląd

Wszystkie mazowieckie gminy do końca tego roku mają sprawdzić źródła ogrzewania w każdym lokalu lub budynku mieszkalnym, handlowym, usługowym czy użyteczności publicznej na swoim terenie. Do tego momentu inwentaryzację rozpoczęło 238 gmin, część z nich ma już wyniki. To pierwsza kompletna inwentaryzacja pieców na paliwa stałe w województwie. Dlaczego jest potrzebna? Nie ma wątpliwości, że głównym źródłem zanieczyszczenia powietrza na Mazowszu jest tzw. niska emisja, czyli pyły i inne szkodliwe substancje wydobywające się z kominów gospodarstw domowych, w tym przede wszystkim z tzw. kopciuchów. Celem przeglądu jest dokładne ustalenie, ile i gdzie takich urządzeń jest eksploatowanych.

Gminy przeprowadzają inwentaryzację zgodnie z wymaganiami Programu Ochrony Powietrza, przyjętego przez sejmik województwa we wrześniu 2020 r. W dokumencie znajdziemy m.in.: obszary przekroczeń norm jakości powietrza, poziomy emisji, źródła odpowiedzialne za przekroczenia, wykaz działań niezbędnych do podjęcia mających poprawić jakość powietrza, a także podmioty odpowiedzialne za wdrażanie działań. Ponadto program zawiera prognozy jakości powietrza.

Obowiązek przygotowania i przyjęcia nowego Programu Ochrony Powietrza przez wszystkie województwa jest konsekwencją utrzymującej się złej jakości powietrza oraz wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 2018 r.

– Niestety jesteśmy na czarnej liście UE. Dosłownie jako kraj, który nie przestrzega unijnych przepisów, ale i w przenośni, bo niestety jakość powietrza w Polsce wciąż nie jest najlepsza. Choć obserwujemy, że świadomość ekologiczna mieszkańców rośnie, Mazowszanie coraz częściej inwestują np. w urządzenia wykorzystujące energię słoneczną – to wciąż jest wiele do zrobienia – podkreśla marszałek Adam Struzik.

Na gminy czekają zadania i pieniądze

Nowy Program Ochrony Powietrza zobowiązuje gminy również do wymiany w ciągu roku konkretnej liczby kotłów na ich terenie, kontroli przestrzegania przepisów uchwały antysmogowej czy przeprowadzania bezpośrednich akcji informacyjnych o przyczynach smogu i konsekwencjach oddychania złym powietrzem.

Samorządy mają więc szereg zadań. Wsparcie na ich realizację oferuje Mazowiecki Instrument Wsparcia Ochrony Powietrza i Mikroklimatu, autorski program Samorządu Województwa Mazowieckiego. Jak podkreśla Janina Ewa Orzełowska, członek zarządu województwa mazowieckiego:

– Troska o środowisko, w tym czyste powietrze to jeden z priorytetów samorządu Mazowsza. Nie jest to równa walka, wymagająca lat pracy i zmian, w które zaangażować się muszą również mieszkańcy. Aby wspomóc samorządy w działaniach związanych z ochroną powietrza, po raz trzeci uruchamiamy program wsparcia. Tym samym na działania związane z ochronę powietrza przekażemy aż 11 mln zł z budżetu województwa.

Źródło: www.mazovia.pl