|

Relacja z dożynek w Gminie Baboszewo

W dniu 05 września 2021 roku odbyły się Dożynki w Gminie Baboszewo. Święto dziękczynienia za plony ziemi i trud pracy rolników i wszystkich osób związanych z rolnictwem, pszczelarzy, sadowników, producentów przyciągnęło do Baboszewa bardzo wielu mieszkańców gminy i nie tylko.

Uroczystości rozpoczęły się Mszą św. dziękczynną w Kościele w Baboszewie, a następnie Starości dożynek Państwo Eliza i Bogumił Karwowscy poprowadzili korowód dożynkowy na plac imprezy. Świętowanie rozpoczęto od powitania uczestników i podziękowania rolnikom za ogrom pracy i za to, że nie zabraknie chleba na polskich stołach. Obrzęd dożynkowy rozpoczęto wniesieniem wieńców dożynkowych, by w ten sposób ukoronować ciężką i mozolną pracę rolników. Wieńce i kosze z plonami przygotowanymi przez sołectwa z Gminy Baboszewo, zostały przekazane na ręce gospodarza dożynek Wójta Gminy Baboszewo – Bogdana Janusza Pietruszewskiego, który wspólnie z Radnym Wiesławem Garczewskim zaprezentowali je uczestnikom. Następnie Starostowie na ręce Pana Wójta przekazali chleb dożynkowy, upieczony z tegorocznych ziaren, aby szanował go i gospodarował nim tak, żeby go nikomu, nigdy nie zabrakło po czym nastąpiło symboliczne dzielenie się chlebem. W czasie obrzędu dożynkowego przybliżono tradycję i zwyczaje związane z dożynkami.

Po zakończonym obrzędzie dożynkowym Pan Wójt przywitał wszystkich oraz podziękował rolnikom za ich pracę oraz oficjalnie otworzył strefę wystawową, zaprosił do degustacji lokalnych potraw przygotowanych przez Sołectwa: Baboszewo, Krościn, Lutomierzyn, Wola Folwark i Rzewin oraz stoiska lokalnych producentów i przedsiębiorców.

W czasie dożynek rozegrano również Turniej Sołectw czyli zmagania rozrywkowo-sportowe drużyn wystawionych przez sołectwa.

Pielęgnowanie tradycji dożynek i przekazywanie jej z pokolenia na pokolenie, podtrzymywanie zwyczaju wspólnego świętowania jest niezwykle ważne dla budowania lokalnej tożsamości i tradycji. Organizacja dożynek była doskonałą okazją to integracji lokalnej społeczności poprzez przygotowanie stołów wiejskich, wieńcy i koszy dożynkowych czy zmagania w turnieju. Do organizacji i wspólnych przygotowań włączyli się zarówno młodsi jak i starsi mieszkańcy naszej gminy.