|

Koła Gospodyń Wiejskich – dobre praktyki z wyjątkowych miejsc od wyjątkowych ludzi

Laureaci Konkursu "Koła Gospodyń Wiejskich-wyjątkowe miejsca, wyjątkowi ludzie" podczas gali wręczenia nagród

Ponad tysiąc kół gospodyń wiejskich na Mazowszu. Dziesiątki tysięcy pracowitych, kreatywnych, pomysłowych ludzi. Setki pomysłów i projektów.

O projektach dotacyjnych dla Kół Gospodyń Wiejskich proponowanych przez Samorząd Województwa Mazowieckiego i konkursach im dedykowanych pisaliśmy już wielokrotnie. Wiecie zatem, że KGW przeżywają renesans, reaktywują się lub zawiązują na nowo. Promują i popularyzują regionalne dziedzictwo kulinarne i kulturowe, budują więzi wśród lokalnej społeczności poprzez wspólne działania na rzecz zrównoważonego rozwoju regionu. Stają się motorem dla lokalnych społeczności, dbają o lokalne tradycje i wspaniale integrują mieszkańców wsi, a nawet całych gmin. Warto je zatem wspierać i im kibicować. Przyjrzyjmy się  codziennej działalności trzech KGW (skorzystaliśmy tu z kart zgłoszeniowych do naszego konkursu „Koła Gospodyń Wiejskich – wyjątkowe miejsca, wyjątkowi ludzie”) – możemy śmiało podpatrywać ich dobre praktyki. Czasem zamiast wyważać otwarte już drzwi warto odważnie przekroczyć próg i spojrzeć na wspaniałe pomysły adoptując je na własny użytek.

Koło Gospodyń Wiejskich w Świniarowie

„Powstanie naszego koła wiąże się poniekąd z wydarzeniem religijnym. W 2017r. podczas procesji rezurekcyjnej na skutek silnych wiatrów został złamany drzewiec od naszego feretronu. Mieszkańcy pod kierownictwem naszego radnego z kościoła zdecydowali, że przy takiej okazji trzeba odnowić też feretron. Mobilizacja i chęci pozwoliły na zbiórkę stosownej kwoty i odnowienie drzewca z feretronem. Uroczyste poświęcenie odbyło się podczas mszy poświęconej mieszkańcom naszej wioski. Po południu przy wspólnym obiedzie jedna z mieszkanek wpadła na pomysł zwieńczenia tak zgodnej i sprawnej grupy działania  założeniem koła gospodyń wiejskich. Kiedy tylko w 2018 r. otrzymaliśmy informację o nowej formule zakładania Kół Gospodyń Wiejskich przystąpiliśmy do sfinalizowania naszego wcześniejszego pomysłu. Decyzja była szybka i bardzo słuszna, a z wyborem zarządu nie było najmniejszego problemu. I w ten oto sposób Koło Gospodyń Wiejskich w Świniarowie zostało zarejestrowane w grudniu 2018 r. Dziś liczy 36 członkiń, ale planowane są jeszcze przyjęcia mężczyzn, którzy włączają się w pomoc przy licznych wydarzeniach” – napisało o sobie samym Koło Gospodyń Wiejskich w Świniarowie (zwycięzcy tegorocznej edycji konkursu „Koła Gospodyń Wiejskich – wyjątkowe miejsca, wyjątkowi ludzie”).

Co udało się im zrobić przez te trzy ostatnie niełatwe przez pandemię COVID-19 lata?

Sprawą priorytetową dla koła jak i pozostałych mieszkańców była budowa nowej świetlicy, obecna miała już ponad 100 lat i nie spełniała warunków użytkowania XXI wieku. Kiedyś była siedzibą gminy, następnie budynkiem szkoły podstawowej. Teren za świetlicą niestety też był w „opłakanym” stanie, dlatego pewnego sobotniego popołudnia zarządzili uprzątniecie tego terenu. Sprzątnięto zalegający gruz, wycięto chaszcze (tu niezawodni okazali się panowie), wyrównano teren i zasiano trawę. Przygotowano także miejsce służące do spotkań integracyjnych na świeżym powietrzu. Brakowało tylko ogrodzenia tego terenu. I kiedy w lipcu 2019 r. ruszyła możliwość zgłaszania propozycji do budżetu obywatelskiego na 2020r. ponownie postanowiły wziąć sprawy w swoje ręce i przy pomocy sołtysa zgłosiły swój projekt pt.: „Zakątek w Świniarowie – ogrodzenie działki”. Dzięki mobilizacji wszystkich mieszkańców zbierających głosy w 2020 r. oaza odpoczynku została ogrodzona z funduszu zdobytego za zajęcie 1 miejsca w głosowaniu.

Po przygotowaniu placu zorganizowały pierwsze ognisko integracyjne. Przybyło na nie bardzo dużo osób w różnym wieku, wszyscy się świetnie bawili i postanowili kontynuować tego typu spotkania. Kolejną okazją była impreza dożynkowa, tym razem zorganizowana w świetlicy. Każda z gospodyń przyniosła dwie potrawy przygotowane przez siebie, dzięki czemu nastąpiła jedna wielka degustacja i wymiana przepisów. Dobrej zabawie i tańcom nie było końca dlatego tego typu spotkania stały się już tradycją wsi. Mieszkańcy bardzo chętnie w nich uczestniczą bo jest to jedyna okazja do spotkania się z sąsiadami. Na imprezy przybywają dziadkowie, rodzice i wnuki. Dorośli wymieniają się doświadczeniami i swoimi spostrzeżeniami dotyczącymi życia na wsi i nie tylko. W trakcie tych spotkań powstają nowe pomysły, które są realizowane przez wszystkich mieszkańców pod czujnym okiem sołtysa i KGW.

Impreza KGW Świniarów - na pierwszym planie ognisko z paleniskiem, na drugim uczestnicy imprezy siedzący za stołem

Chcąc prezentować swoje zdolności kulinarne szerszej publiczności KGW w Świniarowie bierze udział w Jarmarkach Wielkanocnych i Bożonarodzeniowych sprzedając baby wielkanocne, mazurki, szyszki, orzechy, makowce, tradycyjne ciastka przez maszynkę, pierniki i domki z piernika. Te ostatnie są już znane na całą okolicę do tego stopnia, że podczas pandemii w grudniu 2019 r. kiedy to nie odbył się jarmark bożonarodzeniowy znajomi pytali czy mogą nabyć te przepiękne i pyszne domki. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców wsi i ich znajomych zorganizowały warsztaty kulinarne z pieczenia tych domków. Okazją do tego było zakupienie pieca konwekcyjno - parowego w ramach dofinansowania dla aktywnych społecznie wspólnot przyznanego przez Samorząd Mazowsza.

W związku z trwającą pandemią warsztaty nie mogły się odbyć w tradycyjny sposób, dlatego też zostały przeprowadzone w dwóch terminach. Pierwsze odbyły się w okresie przedświątecznym, na których tematem przewodnim były wypieki z piernika, które przeznaczyły na sprzedaż, a uzyskane pieniądze na zakup piachu potrzebnego do zasypania fundamentów budowanej świetlicy. Bezpośrednio po świętach zorganizowały drugie warsztaty, w których uczestniczyły członkinie KGW oraz pozostali mieszkańcy wsi.

Na tym właśnie spotkaniu zrodził się pomysł konkursu na najciekawszego bałwana. Wszyscy wykazali się dużą kreatywnością, a w konkursie brały udział nie tylko dzieci, ale również dorośli.

Warsztaty kulinarne to doskonała propozycja na oryginalne zajęcia integracyjne dla społeczności lokalnej i dlatego zorganizowały takie wydarzenia jak „Dzień pizzy” i „Dzień gofra”.

Chcąc podnieść swoje kwalifikacje po raz pierwszy odwiedziły targi cukiernicze Expo Sweet przywożąc smaczne i piękne doświadczenia. Latem zawsze przygotowują się do sprzedaży syropu z kwiatu bzu i lipy. Do lekkiej pracy obrywania kwiatów lipy angażują się seniorki, którym na co dzień doskwiera samotność. Dzięki temu czują się potrzebne i są zadowolone, że mogą przysłużyć się pozostałym mieszkańcom.

Kultywują tradycję swoich babć i mam w dziedzinie artystycznej poprzez rękodzieło jakim jest haft krzyżykowy. Talent swój zaprezentowały szerszej publiczności biorąc udział w konkursie „Polska od Kuchni” gdzie zostały zaproszone do etapu wojewódzkiego, który odbył się w Radomiu 31.07.2021 r. Tam też zdobyły cenne doświadczenia. Artyzm prezentują również w grudniu, kiedy spotykają się na robieniu stroików bożonarodzeniowy, którymi przyozdabiają mieszkania bądź obdarowują nimi bliskich i sąsiadów. Natomiast przed niedzielą palmową przygotowują palmy na jarmark wielkanocny.

Prowadzą kronikę najważniejszych wydarzeń. Kiedy w maju 2021 r. Centrum Archiwistyki Społecznej ogłosiło konkurs dla Kół Gospodyń Wiejskich – Kronikarki, zgłosiły się do niego zdobywając wyróżnienie. Stworzyły prezentację multimedialną, która ujęła jury tym, że Koło założone w 2018 r. może pochwalić się prawdziwą, ręcznie pisaną kroniką.

Wiosną 2021r. jedna z członkiń KGW zgłosiła przewodniczącą Elżbietę Semeniuk do konkursu „Najaktywniejsza liderka obszarów wiejskich”. Samorząd Mazowsza uznał, że kandydatka otrzyma wyróżnienie bo jest liderką w swojej małej Ojczyźnie i zasługuje na podziw i uznanie. Podczas wręczania nagrody na Mazowieckiej Gali Aktywizacji Obszarów wiejskich w Otrębusach godnie reprezentowała i promowała wieś Świniarów.

Mają dwie młode członkinie - Iwonę i Paulinę, które chętnie „wyszukują” w Internecie ciekawych aktywności pozostałym mieszkańcom. I w ten oto sposób wiele zainteresowanych osób mogło się spotkać z innymi kołami na wspólnych warsztatach organizowanych w ramach projektu „Kuchnia nas łączy” przez Lokalną Grupę Działania – Tygiel Doliny Bugu. Przywiezionymi stamtąd doświadczeniami podzieliły się później przy wspólnie spędzonych wieczorach. Jedna z nas wybrała się na wizytę studyjną na Litwę poznając przysmaki litewskiej kuchni regionalnej, a we wrześniu odbyła się rewizyta podczas której godnie reprezentowałyśmy naszą miejscowość. W marcu 2022 r. po raz kolejny uczestniczyły  w warsztatach kulinarnych, tym razem pod tytułem „Zachowanie dziedzictwa kulinarnego w Dolinie Bugu”. Warsztaty odbyły się w Drohiczynie, a tematem przewodnim były zaguby, danie z ziemniaków i ciasta pierogowego charakterystyczne dla kuchni podlaskiej. Pod okiem eksperta odtwarzały zapomniane tradycyjne potrawy kuchni Podlasia Nadbużańskiego oraz Regionu Nadbużańskiego w obwodzie lwowskim oraz opracowywały recepturę dań regionalnych.

W ramach KGW zawiązała się także nieformalna grupa Nordic Walking, która wyrusza w drogę i spaceruje w każdej wolnej chwili.

Codzienna działalność to nie tylko imprezy, ale dbanie o ład i porządek w Świniarowie. Dlatego co roku włączają się w akcję „Dnia Ziemi”, w ubiegłym roku połączoną z akcją „Czysta rzeka”. Dzięki temu teren lasu i pobliskiej Tocznej został uprzątnięty ze wszystkich nieczystości pozostawionych przez ludzi. Jak tylko mogą poszerzają swoją wiedzę i umiejętności na temat dbania o swoje gospodarstwa i ogrody. 22 sierpnia 2021 r. uczestniczyły w warsztatach florystycznych, poznając technikę układania i dbania o kwiaty. Natomiast w październiku 2021 r. wzięły udział w warsztatach „Ogrody przyjazne pszczołom” – urządzanie ogrodów ekologicznych w powiecie łosickim. Warsztaty odbyły się w Niemojkach – sąsiednim sołectwie. Organizatorem operacji było Stowarzyszenie „Lokalna Grupa Działania – Tygiel Doliny Bugu”. Podczas trzech godzin teoretycznych zdobyły wiedzę w zakresie urządzania ogrodów ekologicznych przyjaznych pszczołom, a podczas zajęć praktycznych zagospodarowały przestrzeń ogrodową roślinami miododajnymi.

Chętnie udzielają się w swojej rodzinnej parafii. Podczas uroczystych procesji noszą szarfę przy feretronie, a podczas poświęcenia pól obraz Matki Boskiej. Dbają o kapliczki stojące w Świniarowie, szczególnie w miesiącu maju. Z inicjatywy wspólnie podjętej z mieszkańcami została odnowiona jedna z kapliczek XIX w. W czerwcu 2020 r. wraz z innymi mieszkańcami przygotowały jeden z czterech ołtarzy na Boże Ciało.

Często biorą udział w różnego rodzaju akcjach charytatywnych. Pomimo, że na wsi prace są bardzo ciężkie i pochłaniają wiele czasu chętnie służą pomocą innym. W grudniu 2019 r. po jarmarku bożonarodzeniowym wieczorem w Parku Jagiellończyka w Łosicach odbyło się spotkanie opłatkowe i wspólne kolędowanie, na które przygotowały dla mieszkańców Łosic smażone racuchy. Następnie włączyły się do największej zbiórki charytatywnej w kraju, a mianowicie przygotowały na aukcję WOŚP  w styczniu 2020 r. i 2022 r. słynne dwa domki z piernika i ciasteczka.  W Centrum Dialogu mieszkańcy Łosic oraz przedstawiciele Kół Gospodyń Wiejskich zorganizowali smażenie pączków dla Kacpra chorego na SMA1. KGW Świniarów też wzięło w tym udział i udało się pozyskać całkiem sporą sumę pieniędzy. W lutym 2021 r. pod przewodnictwem sołtysa włączyły się w akcję „Zbierania złomu dla Antosi” chorej na SMA1. Zebrano 3 pełne przyczepy, a łączna masa złomu wyniosła 3770 kg. Pod koniec 2021 r. już po raz kolejny w okolicach Świąt Bożego Narodzenia organizowana jest w parafii akcja charytatywna. „Torbę miłosierdzia” - można zabrać z kościoła, aby zakupić artykuły spożywcze, wypełnić nimi torbę miłosierdzia i przekazać ją komuś ubogiemu, samotnemu czy choremu. Jest to również okazja, aby zastanowić się, czy w sąsiedztwie lub bliskiej okolicy nie ma kogoś, kto potrzebuje zainteresowania i pomocy. One też postanowiły włączyć się w tę akcję i upiekły tradycyjne ciasteczka przez maszynkę. Trafiły one do 25 Toreb Miłosierdzia, a te do najbardziej potrzebujących w naszej parafii. Koniec roku 2021 to kolejna akcja charytatywna. Sołtys kiedy tylko dowiedział się o kolejnym dziecku potrzebującym pomocy poprosił swoich sąsiadów o włączenie się w akcję. Szymon urodził się z guzem na szyi – potworniakiem. Trzeba było zbierać nakrętki, aby poprzez dochód z ich sprzedaży wesprzeć rodziców Szymka w walce o jego zdrowie. Udało się zebrać w ponad miesiąc 77 kg nakrętek. Podczas pierwszych miesięcy trwania pandemii szyły charytatywnie maseczki, cięły materiał bądź gumki.

Cztery przedstawicielki KGW Świniarów stojące za stołem, na którym ułożone są upieczone ciasteczka z maszynki szykowane do Torby miłosierdzia

Prowadzą także mini projekt „książkodzielni”. Chciały w ten sposób rozpropagować ideę bookcrossingu, czyli wymieniania się przeczytanymi książkami metodą – podaj dalej. Ten pomysł spodobał się bardzo mieszkańcom, a nawet osobom mieszkającym w okolicy.

Marzeniem KGW jest budowa nowej świetlicy i jak tylko mogą wspierają sołtysa w działaniach i zdobywaniu choćby drobnych funduszy. W efekcie końcowym starania i marzenia przyniosły zalane fundamenty tak upragnionej i wyczekiwanej świetlicy. Starania zostały zauważone nie tylko w gminie, ale również na wyższym szczeblu dzięki czemu mają przyznane środki na dalszą budowę świetlicy. Z niecierpliwością czekali na ekipę budowlaną, którą wspierali kulinarnie specjałami, a dziś (być może) stan surowy świetlicy już stoi (do końca nie wiemy, bo fragmenty opisów działań KGW w Świniarowie mamy z wiosny 2022 roku). Przyznajcie, że to imponujący dorobek kilku ostatnich lat.

Koło Gospodyń Wiejskich w Maliszowie

Koło Gospodyń Wiejskich w Maliszowie (III miejsce w tegorocznym konkursie) zostało założone w sierpniu 2019 r. Od początku swojej działalności podejmują działania mające na celu integracje członków KGW oraz całej społeczności Maliszowa, niezależnie od wieku. W roku założenia Koło wykazało się swoją zaradnością i godnie reprezentowało miejscowość oraz gminę Kowala podczas uroczystości ,,Święta Chleba" w Muzeum Wsi Radomskiej, przygotowując mnóstwo pysznych potraw regionalnych i ciast. Wielu uczestników imprezy odwiedzało ich stoisko i zachwycało się różnego rodzaju tradycyjnymi potrawami oraz podziwiało pomysłowość w prezentowaniu potraw. Kolejnym wydarzeniem, na którym mogły zaprezentować siebie był ,,Festiwalu Ziemniaka" w Muzeum Wsi Radomskiej gdzie przygotowali stoisko z potrawami. Na stole pojawiły się takie frykasy, jak tradycyjna porka, pazibroda, czy placki ziemniaczane z sosem mięsnym albo kurkowym, gofry z ziemniaków, ziemniaczane gołąbki, knedle, zapiekanka. Brały również udział w konkursie ,,Potrawa regionalna z ziemniaków” na najlepszą potrawę z ziemniaka organizowanym przy udziale Pana Okrasy. Konkurs miał na celu ukazanie tradycji kulinarnych regionu radomskiego, budowanie tożsamości kulturowej w oparciu o ciągłość tradycji przekazywaną z pokolenia na pokolenie. Wynik nie był może najlepszy, ponieważ były tylko w pierwszej dziesiątce, ale jak na tak młode Koło to i tak bardzo się z tego ucieszyli.

stoisko KGW Maliszów podcas jeden z imprez plenerowych

W 2019 roku wzięły udział w plebiscycie „Mistrzowie Agro 2019”, w którym zajęły zaszczytne pierwsze miejsce, zdobywając tytuł najlepszego Koła Gospodyń Wiejskich w powiecie radomskim.

W tym roku również udało im się uzyskać pierwsze środki finansowe na swoją działalność z Agencji Rozwoju i Modernizacji Rolnictwa. Środki te wydatkowały na zakup niezbędnych artykułów gospodarstwa domowego, wykorzystywanych w codziennej działalności.

Rok 2020 to ciężki okres dla działalności kulturalnej. Sytuacja pandemiczna na świecie ograniczyła działania na rzecz integracji. Mimo tego udało się  zorganizować festyn na zakończenie wakacji, na który przybyły całe rodziny: rodzice, dziadkowie, rodzeństwo i oczywiście dzieci aby wspólnie się bawić, brać udział w różnych konkursach, skosztować coś dobrego i zdobywać nagrody. Festyn miał na celu aktywizować rodziców, dziadków w przedsięwzięcia służące kołu i społeczności, promocję koła w środowisku lokalnym, kultywowanie tradycji, zaangażowanie dzieci i ich rodziców w wykonywanie dodatkowych zadań na rzecz koła i środowiska, rozwijanie zainteresowań i zdolności dzieci, zacieśnianie więzi emocjonalnej rodziców ze swoimi dziećmi poprzez atrakcyjne spędzanie wolnego czasu.

W tym też roku miały również przyjemność podziękować ekipie programu "Nasz Nowy Dom" za pomoc sąsiadom w poprawie warunków mieszkaniowych. Przygotowały pracownikom ciepły poczęstunek oraz coś na osłodę.

Brak możliwości aktywnej działalności zmotywował  do starania się o środki finansowe wspomagające działalność. Oprócz dotacji z  ARiMR udało się złożyć wniosek do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego na doposażenie działalności. Wniosek został przyjęty i dobytek został wzbogacony o kuchenkę gazową, kuchenki elektryczne i agregat do organizacji spotkań w terenie.

Rok 2021 to niestety ciąg dalszy pandemii. Pomimo obostrzeń udało się zorganizować założone zadania. Razem z Urzędem Gminy Kowala zorganizowały coroczny Rajd rowerowy, który okraszony był poczęstunkiem przygotowanym przez Koło. Istotnym wydarzeniem w działalności było otwarcie wiejskiej świetlicy w Maliszowie. We współpracy z Urzędem Gminy Kowala udało się zorganizować także fetę z tej okazji. Teraz mają tam swoje miejsce, gdzie mogą realizować swoje cele i założenia. 

Kolarz zdjęć KGW MALISZÓW jeździ na rowerach

Chętnie (jak inne pokazane obok koła) włączają się we wszelkie działania dobroczynne. 1 listopada wzięły udział w zbiórce organizowanej przez Proboszcza Parafii Św. Wojciecha
w Kowali, na renowację pomnika Straży Majewskiego, założyciela wsi Maliszów, znajdującego się na Cmentarzu Parafialnym w Kowali. Starania w działalności integracyjnej dla mieszkańców Maliszowa i gminy Kowala zostały zwieńczone sukcesem, jakim była nominacja Wójta Gminy do Animatora Kultury organizowanego w Miejskim Ośrodku Kultury w Pionkach. Zostały wybrane spośród wielu organizacji działających na terenie gminy Kowala. Nauczone doświadczeniem, że trzeba coś mieć to trzeba coś robić w 2021 r. również wystarały się o dofinansowanie z ARiMR  oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego. Skutkiem tego jest doposażenie  świetlicy w niezbędny sprzęt.

W naszej działalności są czynnymi uczestnikami dożynek gminnych w Kowali. Ich zespół muzyczny z Maliszowa przygotowuje występ artystyczny, wykonują wieniec dożynkowy o symbolice religijnej z zachowaniem tradycji miejscowości. I tu chwalą się sukcesem, ponieważ w 2019 r. były w pierwszej trójce nagrodzonych.

Dzięki tej współpracy udało się nawiązać kontakt ze Stowarzyszeniem Centrum Wspierania Aktywności Lokalnej CAL i nieocenioną p. Moniką Makowiecką, dzięki której wiedza na temat działania na rzecz swojej organizacji, jej rozwój czy pisanie projektów została niesamowicie wzbogacona. Inną organizacją, z którą mają przyjemność współpracować jest również radomski MOWES i p. Agnieszka Sykulska, dzięki której każdy pomysł na lokalne działanie nabiera nowych barw.

Koło Gospodyń Wiejskich "Działamy Razem" w Klusku

Koło Gospodyń Wiejskich "Działamy Razem" w Klusku (z kolei wyróżnione w naszym tegorocznym konkursie) to także  nowa organizacja na pozarządowej mapie Mazowsza. KGW zawiązało się we wrześniu 2019 roku, a zostało zarejestrowane pod koniec października 2019 r. i liczy ok. 30 członków. „Cel założenia Koła był dla wszystkich oczywisty - zwiększenie szans na pozyskiwanie dodatkowych środków na rozwój wsi. Do tej pory we wsi działała jedna organizacja pozarządowa - Stowarzyszenie Aktywnych Kobiet Kluska. Członkinie wraz z mieszkańcami postanowiły skorzystać z kolejnej formy działania i założono w Klusku KGW” – napisały o sobie.

Główna działalność skupia się na działalności kulturalnej, społecznej, oświatowej. Celem działania jest wieloaspektowy rozwój miejscowości, aktywizacja, integracja i rozwój mieszkańców, wzrost różnych umiejętności. KGW działa na rzecz grup w różnym wieku. Organizacja przygotowuje ofertę zarówno dla najmłodszych, jak i najstarszych. Integracja międzypokoleniowa to jeden z celów działania. Na działalność pozyskiwane są środki zewnętrzne – składane są wnioski do różnych programów. Pomimo, że duży okres działania Koła to pandemia udało się już zrealizować wiele działań.

Pierwszą aktywnością KGW była organizacja Babskich Garów - warsztatów kulinarnych dla kobiet. Członkinie spędziły czas integrując się i wykonując wspólnie pizzę. Następnie zorganizowano kolejne warsztaty - tym razem plastyczne z wykonywania stroików. Powstały piękne kompozycje kwiatowe, które przyozdobiły rodzinne groby. Zimą zorganizowały integracyjny wyjazd dla członków do kina. Z pierwszej pomocy z ARiMR zakupiono wtedy sprzęt kuchenny oraz stół do ping ponga, gry planszowe dla dzieci. W marcu 2020 KGW współorganizowało I Kluskowy Dzień Kobiet - uroczystość integracyjną dla wszystkich mieszkańców. Członkowie KGW przygotowali drobne upominki dla mieszkanek Kluska, a wszyscy spędzili miły czas na pierwszej imprezie w 2020 roku. Następnie udało się pozyskać dotację z programu Mazowsze Lokalnie na realizację projektu "Warsztatowe spotkania z kulturą i tradycją". W ramach projektu zorganizowały warsztaty kulinarne oraz plastyczne, na których uczestniczki i uczestnicy wykonali: doniczki ozdobne, wianki, biżuterię, akcesoria w decoupage, ozdabiali plastry drewna i wykonywali tradycyjne potrawy Mazowsza. Również zorganizowano konkursy: kulinarny "Regionalne podróże kulinarne " na najlepszą potrawę kuchni Mazowieckiej oraz plastyczny "Moja mała ojczyzna". Każdy z uczestników otrzymał atrakcyjne nagrody kuchenne. Liczba uczestników przerosła oczekiwania. KGW w lipcu współorganizowało Piknik Rodzinny. To był już drugi Piknik Rodzinny zorganizowany w Klusku. Tym razem w małym gronie z powodu pandemii, ale w jak zawsze dobrej atmosferze. Na Żniwiokach - Dożynkach Sołeckich - autorskiej imprezie integracyjnej Kluska, które KGW współorganizowało ogłoszono wyniki konkursów z dotacji z Mazowsze Lokalnie oraz wręczono nagrody. KGW z pomocy z ARiMR zorganizowało dmuchańce oraz animacje dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Wydarzenie okazało się dużym sukcesem. W październiku KGW otrzymało dofinansowanie na realizację w województwie mazowieckim w 2020 r. zadań publicznych w obszarze „Działalność wspomagająca rozwój wspólnot i społeczności lokalnych”: zadanie 2. Wspieranie rozwoju gospodyń aktywnych społecznie. Dzięki tej dotacji zakupiono stroje dla członkiń, nagrzewnicę, ekran projekcyjny i projektor - sprzęty, które umożliwią realizację nowych działań, jak np. kino plenerowe, szkolenia czy karaoke. W grudniu otrzymały dotację z Gminy Gostynin w otwartym konkursie ofert na wsparcie realizacji zadań publicznych z zakresu kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego w 2020 r. W ramach realizacji projektu kupiły sprzęty kuchenne oraz nagrały 6 filmików pokazujących wykonanie potraw tradycyjnej kuchni Mazowsza. Członkinie i członkowie KGW aktywizują się również na rzecz osób potrzebujących pomocy. W 2020 roku KGW współorganizowało kiermasz ciast dla chorej Zosi na SMA; członkowie wzięli udział w Turnieju Charytatywnym w piłkę nożną oraz brano udział w akcji #gaszynchallenge. W lutym 2021 KGW współorganizowało Kiermasz ciast dla Fundacji dla zwierząt Animal Ghost. W 2021 roku KGW współorganizowało konkursy: na najpiękniejszą kartkę wielkanocną, ozdobę wielkanocną, najsmaczniejszą potrawę wielkanocną oraz fotograficzny „Wiosna, ach to ty”. Ponadto KGW z okazji Dnia Kobiet i Mężczyzn przekazało drobne upominki swoim członkom i członkiniom. KGW współorganizowało Rodzinny Dzień Dziecka.

KKGW w Klusku - dwe panie kosztujace potraw przygotowanych w konkursie na przekąskę

Ponownie w 2021 roku KGW otrzymało dofinansowanie na realizację w województwie mazowieckim zadań publicznych w obszarze „Działalność wspomagająca rozwój wspólnot i społeczności lokalnych”: zadanie 2. Wspieranie rozwoju gospodyń aktywnych społecznie. Dzięki tej dotacji zakupiono laptopa, oświetlenie i namiot. W 2021 roku KGW realizowało zadanie wsparte przez Gminę Gostynin z zakresu kultury: „Pierogi raz! – o tradycyjnej potrawie kuchni polskiej mazowieckim sposobem”. Zorganizowano warsztaty z robienia pierogów, zakupiono sprzęty kuchenne i zorganizowano stoisko promujące pierogi. Ponadto w okresie letnim zorganizowano warsztaty dla kobiet z ozdabiania butelek. W sierpniu 2021 KGW wzięło udział w Gminnych Dożynkach Ekologicznych oraz zorganizowano Dożynki Sołeckie. We wrześniu wzięto udział w Festiwalu Integracyjnym połączonym z Dniem pierogów. Na tej imprezie odbył się konkurs na najlepsze pierogi i najpiękniejsze stoisko. Październik to z kolei  Festiwal Kultury i Folkloru Ziemi Kujawskiej i Mazowieckiej „Od kujawiaka do oberka”, gdzie osiągnięto sukcesy w konkursach na najlepsze stoisko i w kulinarnych. Ponadto KGW zostało zaprezentowane na spotkaniu dla KGW z Gminy Gostynin, a KGW w Klusku  stało się częścią kalendarza gminnego na 2022 rok. W grudniu zorganizowano wigilię, na której członkowie dostali podziękowania. Pod koniec lutego 2022 zorganizowano zbiórkę dla uchodźców z Ukrainy. W marcu 2022 zorganizowano Dzień Kobiet i Mężczyzn, a w kwietniu wzięły udział w konkursie „Kulinarne Smaki Wielkanocy”.

siedem osób prezentujacych buty na obcasie podczas dnia szpilek

Prawda, że czasem wystarczy tylko chcieć?