Duże wsparcie dla mazowieckiej wsi z Unii Europejskiej! Ponad 81 mln euro trafi do 30 lokalnych grup działania na Mazowszu!
Wybrane w konkursie LGD przygotowały lokalne strategie rozwoju dla terenów wiejskich, na terenie których działają. Pieniądze będą przeznaczone m.in. na rozwój przedsiębiorczości, poprawę dostępu do małej infrastruktury, rozwijanie gospodarstw agroturystycznych i zagród edukacyjnych czy wsparcie tworzenia krótkich łańcuchów żywnościowych. 15 grudnia 2023 r. umowy z lokalnymi grupami działania podpisał marszałek Adam Struzik.
Rozstrzygnięto właśnie konkurs dla lokalnych grup działania na przygotowanie lokalnych strategii rozwoju, które będą realizowane w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023–2027. Są to ważne dokumenty określające, jakie projekty i w jakim zakresie będą mogły być realizowane na terenie działania danej LGD, a ich przygotowanie wymaga m.in. konsultacji społecznych. Wsparcie otrzymało 30 lokalnych grup działania.
Jak podkreśla marszałek Adam Struzik, Mazowsze to region pełen aktywnych organizacji. – Lokalne grupy działania aktywizują mieszkańców i rozwijają potencjał swoich miejscowości. Samorząd województwa wspiera je zarówno ze środków własnych, jak i unijnych. Nie chodzi tu tylko o projekty inwestycyjne, ale także o zachęcanie mieszkańców obszarów wiejskich do angażowania się w działania na rzecz lokalnych społeczności.
Lokalne grupy działania, które przygotowały strategie, otrzymają w sumie ponad 81 mln euro na wdrażanie lokalnych strategii i zarządzanie nimi. Kwota przyznanego wsparcia zależy m.in. od liczby mieszkańców zamieszkujących obszar, który obejmuje dana lokalna strategia rozwoju.
– Zakończyliśmy konkurs na wybór strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność. Kwota ponad 81 mln euro na wdrażanie 30 lokalnych strategii rozwoju interwencji Leader na Mazowszu pozwala patrzeć z umiarkowanym optymizmem na rozwój obszarów wiejskich w najbliższych latach. Jako partner lokalnych grup działania gwarantujemy pełne zaangażowanie i gotowość do realizacji powierzonych zadań – podsumowuje Radosław Rybicki, dyrektor Departamentu Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich urzędu marszałkowskiego.
Pieniądze, które otrzymają lokalne grupy działania, są podzielone na dwie grupy – środki na wdrażanie lokalnej strategii rozwoju oraz środki na pokrycie kosztów związanych z ich bieżącym funkcjonowaniem. Najwięcej środków trafi na realizację projektów mających na celu poprawę dostępu do małej infrastruktury publicznej i rozwój przedsiębiorczości na obszarach wiejskich. Część lokalnych grup działania zrealizuje projekty związane z rozwojem gospodarstw agroturystycznych, zagród edukacyjnych czy gospodarstw opiekuńczych, a także wsparciem tworzenia krótkich łańcuchów żywnościowych.
Wybrane lokalne grupy działania z terenu Mazowsza to:
- Lokalna Grupa Działania - Przyjazne Mazowsze,
- Lokalna Grupa Działania "Północne Mazowsze",
- Lokalna Grupa Działania "Równiny Wołomińskiej",
- Lokalna Grupa Działania "Wspólny Trakt",
- Lokalna Grupa Działania "Wszyscy Razem",
- Lokalna Grupa Działania "ZIELONE SIOŁO",
- Lokalna Grupa Działania Aktywni Razem,
- Lokalna Grupa Działania Nadarzyn-Raszyn-Michałowice,
- Lokalna Grupa Działania Natura i Kultura,
- Lokalna Grupa Działania Zalew Zegrzyński,
- Lokalna Grupa Działania Ziemi Mińskiej,
- Lokalna Grupa Działania Ziemi Siedleckiej,
- Razem dla Radomki,
- Stowarzyszenie - Lokalna Grupa Działania "Bądźmy Razem",
- Stowarzyszenie "Dziedzictwo i Rozwój",
- Stowarzyszenie "Między Wisłą a Kampinosem",
- Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania - Forum Powiatu Garwolińskiego,
- Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania "Jabłkowa Kraina",
- Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania "Kurpsie Razem",
- Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania "Puszcza Kozienicka",
- Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania "Razem Dla Rozwoju",
- Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania "Sierpeckie Partnerstwo",
- Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania "Zapilicze",
- Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania "Zaścianek Mazowsza",
- Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania "Zielone Sąsiedztwo",
- Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania "Zielony Szlak Niziny Mazowieckiej",
- Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania "Ziemia Chełmońskiego",
- Stowarzyszenie Perły Mazowsza - Lokalna Grupa Działania,
- Stowarzyszenie Społecznej Samopomocy - Lokalna Grupa Działania,
- Zielone Mosty Narwi.