Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego Oddział Płock realizuje Olimpiadę Wiedzy Rolniczej, w ramach Planu Działania Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 - Plan operacyjny na lata 2020-2021.
14 października 2021 r. o godz. 10.00 w sali widowiskowo-sportowej w Maszewie Dużym, ul. Sportowa 7a, w zmaganiach udział weźmie 50 rolników (w tym również pełnoletnich uczniów szkół rolniczych) z terenu powiatów: gostynińskiego, płockiego i sierpeckiego, którzy prowadzą gospodarstwa rolne samodzielnie lub wspólnie z rodzicami.
Celem olimpiady jest propagowanie wiedzy rolniczej, popularyzacja osiągnięć polskiego rolnictwa, dobrych praktyk zmierzających do efektywniejszego gospodarowania oraz podejmowanie inicjatyw w zakresie rozwoju obszarów wiejskich, w tym tworzenia miejsc pracy na terenach wiejskich.
Poprzez realizację Olimpiady zamierzamy:
- sprawdzić poziom wiedzy 50 rolników, których oceniać będzie 5 –osobowa komisja konkursowa,
- poszerzyć wiedzę konkursantów i słuchaczy wykładu z zakresu rolnictwa,
Uczestnicy ocenią organizację olimpiady w ankiecie monitorującej.
Laureaci Olimpiady (10 finalistów), uhonorowani zostaną nagrodami pieniężnymi i statuetkami. Wyniki Olimpiady opublikowane będą w mediach z zastosowaniem wymaganej wizualizacji.
Do udziału w Olimpiadzie Wiedzy Rolniczej zapraszane są osoby zainteresowane upowszechnianiem wiedzy w zakresie optymalizacji wykorzystywania przez mieszkańców obszarów wiejskich zasobów środowiska naturalnego, dotyczącym zachowania różnorodności genetycznej roślin lub zwierząt oraz wspieraniem rozwoju przedsiębiorczości na obszarach wiejskich przez podnoszenie poziomu wiedzy i umiejętności w obszarze małego przetwórstwa lokalnego lub w obszarze rozwoju zielonej gospodarki, w tym tworzenie nowych miejsc pracy, jak również chętne do promowania życia na wsi.
Olimpiada odbędzie się w dwóch etapach: pisemnym i ustnym. W pierwszym etapie uczestnicy otrzymają test zawierający pytania z zakresu produkcji roślinnej i zwierzęcej, ekonomiki i zarządzania, BHP, sprzedaży bezpośredniej oraz zagadnień dotyczących wspólnej polityki rolnej oraz PROW. Do etapu ustnego zakwalifikowanych zostanie 10 osób z największą ilością punktów zdobytych w etapie pisemnym. Każda z nich losowo otrzyma zestaw 5 pytań.
Na laureatów, za zajęcie miejsc od pierwszego do dziesiątego, czekają nagrody finansowe w wysokości od 1300 zł do 400 zł, okolicznościowe statuetki oraz prenumerata „Wsi Mazowieckiej” na 2022 rok, a także nagrody rzeczowe od KRUS Placówka Terenowa w Płocku.
Uczestnicy będą mieli również okazję do wzbogacenia swojej wiedzy podczas wykładu doradcy MODR Oddział Płock na temat: „Możliwości dofinansowania w ramach działań Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich od 2021 roku".
Planowane efekty zrealizowanej Olimpiady Wiedzy Rolniczej to głównie doskonalenie i weryfikacja wiedzy 50 rolników, zrealizowanie dwóch godzin szkolenia z zakresu PROW od 2021 r., podkreślenie rangi zawodu rolnika poprzez uhonorowanie 10 finalistów nagrodami i statuetkami. W dalszej perspektywie uczestnicy będą zmotywowani do poszukiwania innowacyjnych rozwiązań i rozwoju swoich gospodarstw oraz do działań prospołecznych. Zrealizowanie Olimpiady Wiedzy Rolniczej umożliwi popularyzację osiągnięć nauki i praktyki rolniczej oraz aktualnej wiedzy w zakresie rolnictwa i obszarów wiejskich, rozbudzi chęci dalszego doskonalenia zawodowego, umożliwi wymianę doświadczeń.
Olimpiada otrzymała dofinansowanie w ramach Planu Działania Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 Plan Operacyjny na lata 2020-2021, wniosku złożonego w ramach konkursu nr 5/2021, umowa nr W/UMWM-UF/UM/RW/1007/2021 z dnia 16 czerwca 2021 r.
Zapraszamy osoby zainteresowane uczestnictwem. Zgłoszenia można kierować do doradcy rolniczego MODR Oddział Płock na terenie gminy lub do osoby bezpośrednio realizującej projekt:
Grażyna Gołębiewska MODR Warszawa Oddział Płock ul. Zglenickiego 42 D,
tel.: 24/268-60-95, email: grazyna.golebiewska@modr.mazowsze.pl
Zgłoszenia przyjmowane są do 12 października 2021 r.
Prosimy o stosowanie się do zaleceń epidemiologicznych i obostrzeń sanitarnych obowiązujących w związku z COVID-19: stosowanie masek ochronnych, zachowanie odległości i dezynfekcję rąk.