|

Relacja z „Warsztatów garncarskich w rejonie północno-wschodniego Mazowsza”

Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Warszawie zakończył realizację operacji pt. „Warsztaty garncarskie w rejonie północno-wschodniego Mazowsza”.

Operację zrealizowano w dniach 18– 22.09.2023 roku w ramach Planu Działania Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich PROW 2014 - 2020, Plan operacyjny na lata 2022-2023, konkurs nr 7/2023.

Cel 5. Aktywizacja mieszkańców wsi na rzecz podejmowania inicjatyw w zakresie rozwoju obszarów wiejskich, w tym kreowania miejsc pracy na terenach wiejskich.

Działanie 11. Aktywizacja mieszkańców wsi na rzecz podejmowania inicjatyw służących włączeniu społecznemu, w szczególności osób starszych, młodzieży, niepełnosprawnych, mniejszości narodowych i innych osób wykluczonych społecznie.

Grupa docelowa

W 5 powiatach MODR Warszawa Oddział Ostrołęka, ze sztuki garncarstwa zostało przeszkolonych 60 osób. Byli to mieszkańcy obszarów wiejskich, członkowie Kół Gospodyń Wiejskich, a także rolnicy zainteresowani tym ginącym zawodem, jakim jest garncarstwo.

Podczas wykładu teoretycznego uczestnicy dowiedzieli się wielu ciekawych rzeczy na temat garncarstwa i jego historii a także o teorii suszenia i wypału czy zasadach działania pieców i kół garncarskich.

Podczas zajęć praktycznych, każda z osób miała okazję własnoręcznie stworzyć piękne rękodzieła oraz spróbować swoich sił przy formowaniu na kole garncarskim, co w niektórych przypadkach okazało się nie lada wyzwaniem. Pierwsze próby uczestników prowadził i wspierał Pan Adam Murach, uznany i ceniony Twórca Ludowy. Krok po kroku pokazywał jak wykonać z gliny talarze, patery, dzbanki, wazony, skarbonki, gwizdki i inne rzeczy. Wszystko zależało od pomysłu i kreatywności uczestników.

Organizatorzy dziękują wszystkim uczestnikom za zainteresowanie tematem, liczne pytania i owocne dyskusje. Serdeczne podziękowania składamy na ręce Pana Adama Muracha, który poprowadził warsztaty, podzielił się swoją wiedzą z zakresu garncarstwa i pod którego okiem powstały gliniane dzieła.

Źródło: MODR