W dniach 16-17 września br. Miasto i Gmina Serock zrealizowała operację pn. „Produkty turystyczne jako perspektywa rozwoju Miasta i Gminy Serock”.
Realizacja operacji polegała na udziale rolników i pozostałych uczestników w dwudniowej wizycie studyjnej prezentującej sposoby budowania produktu turystyki wiejskiej, celem zwiększenia wiedzy rolników i pozostałych uczestników w tym zakresie.
Operacja wpisała się w cele KSOW na lata 2014-2020 „Zwiększenie udziału zainteresowanych stron we wdrażaniu inicjatyw na rzecz rozwoju obszarów wiejskich”. Udział w wizycie studyjnej rolników, członkiń Kół Gospodyń Wiejskich, właścicieli gospodarstw agroturystycznych z terenu Miasta i Gminy Serock lub członków stowarzyszeń i innych osób zaangażowanych w budowanie więzi lokalnych zwiększył wiedzę praktyczną uczestników operacji w zakresie budowania produktu turystyki wiejskiej.
Grupę docelową wizyty studyjnej stanowili rolnicy z terenu gminy Serock, członkinie Kół Gospodyń Wiejskich działających na terenie gminy, właściciele gospodarstw agroturystycznych położonych na terenie gminy oraz inne osoby lub członkowie stowarzyszeń zaangażowani w rozwój miasta i gminy Serock i budowanie tożsamości lokalnej. Każda z tych osób jest zainteresowana rozwojem turystycznym gminy, ponieważ w nim upatruje szans na rozwój własnej przedsiębiorczości.
Pierwszego dnia uczestnicy wizyty studyjnej spotkali się z członkami Zarządu stowarzyszenia Sandomierskiego Szlaku Jabłkowego, odwiedzili winnicę Wojciecha Króla w miejscowości Radoszki, gm. Wilczyce, gospodarstwo ogrodnicze „Szymanówka” Grażyny Borkowskiej w miejscowości Pawłowo. W drugiej części dnia odbyli spacer z przewodnikiem ścieżkami po Górach Pieprzowych z rozarium oraz spotkali się z właścicielami gospodarstwa agroturystycznego „Dzika Róża” P. Niny i Jacka Małuszyńskich. Drugi dzień rozpoczął się od wizyty w Izbie Regionalnej w Wielogórze, następnie w planie była wizyta w zabytkowym młynie w Trzykosach, gm. Koprzywnica, w tym także degustacja świeżo wyciskanych soków owocowo – warzywnych. Tego samego dnia uczestnicy odwiedzili winnicę Na Zawrociu prowadzoną przez Teresą i Tomasza Gołębiewskich w Pęchowie, gm. Klimontów oraz wysłuchali wykładu na temat „Wykorzystanie dziedzictwa kulturowego województwa świętokrzyskiego jako elementu rozwoju obszarów wiejskich”
Dzięki udziałowi w wizycie studyjnej uczestnicy pozyskali wiedzę, którą będą mogli wykorzystać w praktyce polepszając tym samym swoją pozycję na rynku, będą mogli wdrażać nowe inicjatywy, a tym samym działać na rzecz rozwoju obszarów wiejskich.
Na realizację zadania Miasto i Gmina Serock uzyskała dofinansowanie w ramach podpisanej umowy nr W/UMWM-UF/UM/RW/1023/2021 na realizację operacji w ramach Planu Działania Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020, Plan operacyjny na lata 2020-2021. Na warunkach i w terminie określonych w umowie, Województwo Mazowieckie zrefunduje Miastu i Gminie Serock, jako partnerowi KSWO koszty kwalifikowane do wysokości 26 200,00 zł.