|

Z wizytą na Podlasiu

W dniach 25-27 września 2024 roku laureaci i uczestnicy konkursów Krajowej Sieci Obszarów wiejskich (KSOW) oraz przedstawiciele samorządów uczestniczyli w wizycie studyjnej do województwa podlaskiego w poszukiwaniu wiedzy, dobrych praktyk i ciekawych pomysłów.

Wyjazd studyjny był przede wszystkim puentą konkursu na najaktywniejsze sołectwo Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich w województwie mazowieckim, ale także nagrodą dla innych laureatów konkursów KSOW.

Podstawowym celem operacji pod nazwą „Po podlaskie inspiracje” było poznanie dobrych praktyk dotyczących różnych form przedsiębiorczości lokalnej w województwie podlaskim, a także wzajemne poznanie i integracja.

 Program wizyty był bogaty i różnorodny. Począwszy od ciekawych projektów finansowanych z Programu LEADER i efektów wdrażania Lokalnych Strategii Rozwoju w ramach PROW 2014-2020 przez przykłady projektów dotyczących produkcji i przetwórstwa rolnego oraz produktów tradycyjnych i regionalnych po rozwiązania w zakresie turystyki. Nie zabrakło ciekawostek związanych z lokalną architekturą i dziedzictwem kulturowym Podlasia.

Wśród odwiedzanych miejsc znalazły się między innymi:

  1. Zamek w Tykocinie i spotkanie z Panem Jackiem Nazarko i jego synem;
  2. Zakład Aktywności Zawodowej Ruda w Krypnie Kościelnym;
  3. Gospodarstwo Sery Paszkowscy-Tykocin;
  4. Mobilny Inkubator Przetwórstwa Lokalnego (tłocznia soków);
  5. Olejowe Smaki (spotkanie z właścicielami, prelekcja, zastosowania tłoczonego na miejscu oleju);
  6. Pasieka Januszkiewicz i spotkanie z właścicielem Panem Leonem Januszkiewiczem;
  7. Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej;
  8. Narwiański Park Narodowy.

Uczestnicy wyjazdu mieli okazję spotkać się i porozmawiać z przedstawicielami Lokalnej Grupy Działania N.A.R.E.W. - Narwiańska Akcja Rozwoju Ekonomicznego Wsi, a tematem spotkania były dobre praktyki w podejściu LEADER.

Wyjazd umożliwił nam również poznanie dziedzictwa kulinarnego Podlasia.

Wszędzie mogliśmy zapytać o korzystanie z zewnętrznych źródeł dofinansowania, współpracę z Lokalnymi Grupami Działania, czy zastosowane w codziennej działalności rozwiązania.

Dziękujemy gospodarzom za gościnę, otwartość i chęć dzielenia się wiedzą i doświadczeniem, wszystkim uczestnikom zaś, za aktywność w poszukiwaniu dobrych praktyk i dopytywanie o szczegóły.

Wracamy na Mazowsze zainspirowani, zintegrowani i bogatsi o nową wiedzę.